Hlavní obsah
Horní komora parlamentu Foto: Milan Malíček, Právo

Senát odmítl povinnost zdravotních pojišťoven zveřejňovat smlouvy

Senát odmítl lázeňskou novelou zavést povinnost pojišťoven zveřejňovat smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Označil to za nepřipravený přílepek. Situaci lázní, jimž by tak počátkem roku chyběl nový indikační seznam lázeňské péče, ve středu doporučil řešit přechodnou úpravou.

Horní komora parlamentu Foto: Milan Malíček, Právo
Senát odmítl povinnost zdravotních pojišťoven zveřejňovat smlouvy

Návrh musí znovu posoudit Sněmovna. Pokud by poslanci chtěli prosadit svou verzi, museli by ji přijmout do konce roku a vsadit na to, že ji včas podepíše i prezident.

Horní komora navrhla z novely vypustit pasáž poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, podle níž by pojišťovny byly povinny do měsíce od uzavření zveřejnit smlouvy s poskytovateli zdravotní péče.

Předseda senátního zdravotnického výboru Jan Žaloudík (ČSSD) uvedl, že jde o "přílepek ve dvou větách a třech slovech", který by měl napravovat poměry ve financování zdravotnictví. Poukázal na to, že pasáž neřeší například ochranu osobních údajů. Připomněl, že proti ustanovení se postavili lékařská i stomatologická komora či ambulantní specialisté.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přesvědčil jen šest senátorů, aby novelu schválili beze změn v zájmu lázní. S argumenty Žaloudíka proti Hovorkovu návrhu však souhlasil. Uvedl, že propracovanější návrh ministerstva k transparentnosti smluv nyní projednávají pracovní komise Legislativní rady vlády.

Návrh podle něj zavede i sankce, s nimiž Hovorkův návrh nepočítá. Se senátní verzí nakonec souhlasil. "Udělám všechno pro to, abychom ty dopady (na lázeňskou péči) minimalizovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků