Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Petr Horník, Právo

Senát chce změny v zákonu o veřejných zakázkách, novelu vrátil poslancům

Senátoři po několikahodinové debatě vrátili Sněmovně novelu zákona o veřejných zakázkách. Jeden z klíčových protikorupčních zákonů kabinetu by měl podle senátorů obsahovat povinnost vítězů výběrových řízení rozkrýt kompletně svou majetkovou strukturu a to včetně anonymních akcionářů.

Jednací sál Senátu Foto: Petr Horník, Právo
Senát chce změny v zákonu o veřejných zakázkách, novelu vrátil poslancům

Podle Senátu by vítězové výběrových řízení měli předložit soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž by v ní figurovali.

Senát úpravy schválil i přes odmítavé stanovisko ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV). "Pro mě je ten návrh administrativně náročný, špatně prokazatelný a zkomplikuje život normálním firmám," varoval ministr.

Pro vrácení novely s úpravami nicméně kromě levice hlasovala také polovina přítomných senátorů z klubů KDU-ČSL a vládní TOP 09 a STAN; proti byli hlavně občanští demokraté.

Navržené změny

Senát v souvislosti s novou povinností vítězů řízení o zakázku navrhl zrušit pasáž, podle níž by všichni účastníci řízení, pokud jsou akciovými společnostmi, museli předložit seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje deset procent základního kapitálu firmy. Místo toho by uchazeči měli předložit seznam subdodavatelů včetně náplně jejich činnosti ve vztahu k zakázce v případech, pokud by jejich podíl na zakázce měl hodnotu vyšší než půl miliónu korun.

Horní komora navrhla také stanovit, že uchazeč bude moci informace k nabídce, které podléhají obchodnímu tajemství, uvést ve zvláštní příloze. Do novely doplnila také změnu zákona o svobodném přístupu k informacím s výčtem údajů, které by měl zadavatel zakázky zveřejnit. Má mezi ně patřit například předpokládaná hodnota zakázky, nabídnuté ceny jednotlivými uchazeči a výsledek výpočtu ekonomické výhodnosti a informace o vybraném dodavateli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků