Hlavní obsah
Šéf BIS Jiří Lang Foto: Petr Hloušek, Právo

Šéf BIS Lang končí ve funkci, potvrdil Chovanec

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang skončí ve funkci, požádal o odchod ze služby. Novinářům to v pondělí řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD. Potvrdila se tak informace deníku Právo, který o odchodu informoval v sobotu.

Šéf BIS Jiří Lang Foto: Petr Hloušek, Právo
Šéf BIS Lang končí ve funkci, potvrdil Chovanec

Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. „V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic," řekl Chovanec.

V politických kuloárech totiž opět ožily spekulace, podle kterých by právě Lang mohl případně vystřídat Navrátila v čele Národního bezpečnostního výboru. Takové řešení by se prý – podle zdrojů Práva – nejvíc zamlouvalo prezidentu republiky Miloši Zemanovi, který Navrátilovi nemůže odpustit, že jeho úřad nedal bezpečnostní prověrku kancléři Vratislavu Mynářovi, stejně jako náčelníkovi vojenské kanceláře Hradu Rostislavu Pilcovi. [celá zpráva]

V každém případě se vláda nejspíš pokusí najít Langovi místo ve státních službách, tím spíš, že k odchodu se rozhodl sám. Právě takové řešení slibují politici bez ohledu na partajní dres skoro dvacet let.

Lidé ze zpravodajské komunity totiž mají nespočet utajovaných informací, kvůli nimž politici považují jejich případný přechod do soukromé sféry za nežádoucí. A to navzdory povinnosti mlčenlivosti.

To se ovšem dosud hlavně v případě civilní kontrarozvědky nepodařilo. V soukromé sféře skončili Stanislav Devátý, Karel Vulterin i Jiří Růžek.

Lang přežil několik vlád

Lang ve funkci přežil několik vlád a loni ho prezident povýšil do hodnosti generálmajora. A to na návrh Sobotkovy vlády. Právě vyřešení této delikátní záležitosti může v koalici znovu rozbouřit vody. Po sporu mezi soc. dem. a babišovci o reformu policie a po odchodu šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty může výběr Langova nástupce odstartovat další koaliční přestřelku.

Sobotkova vláda za svého vládnutí už obměnila ředitele zbylých dvou tajných služeb, a to Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace neboli civilní rozvědky. Šéfa vojáků má pod palcem ministr obrany, který ho do funkce jmenuje se souhlasem vlády a po projednání v branném výboru Sněmovny.

Pro ředitele civilní rozvědky platí stejný postup, ale je v kompetenci ministra vnitra. V případě BIS však šéfa jmenuje po projednání ve sněmovním výboru vláda, které je také odpovědný.

Související témata:

Budova BIS v pražských Stodůlkách

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr vnitra Milan Chovanec

Foto: Jan Handrejch, Právo

Babišovcům by se podle kuloárových informací hodilo, pokud by třeba lidovci přišli s nápadem na Šlachtu. To ale není jisté, byť jejich předseda Pavel Bělobrádek se v uplynulých týdnech s šéfem útvaru sešel a nechal se slyšet, že by Šlachta měl zůstat ve službách státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků