Hlavní obsah
Samice na ochozu Elektrárny Počerady je okroužkovaná a pochází odněkud z jižního Německa Foto: Alka Wildlife

Samice sokola sedí na komíně elektrárny na třech vejcích

S blížícím se jarem nastává na výškových stavbách ve správě Skupiny ČEZ každoroční sokolí rojení.

Samice na ochozu Elektrárny Počerady je okroužkovaná a pochází odněkud z jižního Německa Foto: Alka Wildlife
Samice sokola sedí na komíně elektrárny na třech vejcích

Velké překvapení čekalo v pondělí na ornitologa Václava Berana během jeho první letošní návštěvy Elektrárny Počerady. Původně lezl k sokolí budce na ochozu jednoho z komínů pouze kvůli výměně fotopasti, uvítal ho však křik sokolí samice, která seděla na třech vejcích.

„Samici se mi podařilo zkontrolovat a vyfotit. Je kroužkovaná a pochází odněkud z jižního Německa. Loňská samice kroužek neměla, takže došlo k výměně,“ uvedl Beran, zoolog a výzkumný pracovník Alka Wildlife.

Sokolí pár byl spatřen už také u své budky na ochozu komína v Elektrárně Prunéřov 2 a i v budce umístěné na chladicí věži v Elektrárně Tušimice již seděla samice. Podle ornitologa byly zaznamenány první sokolí přelety i nad dalšími elektrárenskými lokalitami Skupiny ČEZ v severních a středních Čechách.

Samice sokola na ochozu Elektrárny Počerady

Foto: Alka Wildlife

„Prakticky ve všech jejích elektrárnách, uhelných i jaderných, a také v Teplárně Trmice či v areálu společnosti Energotrans v Třeboradicích u Prahy jsou na tamních výškových stavbách, myšleno komíny či chladicí věže, umístěny sokolí budky. Ve většině z nich pravidelně vyvádějí páry tohoto kriticky ohroženého dravce své mladé. Od roku 2011, kdy byla v Elektrárně Tušimice umístěna na ochozu chladicí věže vůbec první hliníková sokolí budka v republice, tak světlo světa spatřilo 83 ,elektrárenských‘ sokolů. Například vloni se jich deset vylíhlo na severu a sedm ve středních Čechách,“ připomněl Beran.

Skupinu ČEZ lze podle něj bez nadsázky označit za největší sokolí farmu v republice. „Navíc byla bezesporu průkopníkem ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Teprve až po umístění první budky v Tušimicích následovaly instalace dalších na jiných průmyslových stavbách v republice a probíhají dodnes,“ dodává Václav Beran.

To, že již počeradská samice zahřívá hned tři vejce, je pro něj velikým překvapením. „Vloni jsem tam kroužkoval mláďata, kluka a holku, až koncem května. Pokud se páru zadaří mladé vyvést, tak za nimi polezu s kroužky už v půlce dubna. Teď hlavně potřebuje pár klid, a jakmile přijdou sokolíci na svět, tak dvojnásob. Proto jsme s energetiky každoročně dohodnuti, že po celou dobu, tedy od začátku zahnízdění až po definitivní opuštění budek, jsou odloženy aktivity spojené nějakým způsobem s údržbou komína či lezeckým cvičením tamních profesionálních hasičů,“ kvituje Beran přístup elektrárenské společnosti, která ornitologům z Alka Wildlife. Ta pomáhá hlavně financováním výrobu a instalací budek, také umožňuje monitoring včetně umístění fotopastí a kroužkování mláďat.

Prostřednictvím Nadace ČEZ navíc již několikrát zafinancovala celý monitoring sokola stěhovavého na všech elektrárenských stavbách, to znamená nákup fotopastí, speciální optiky pro sledování a podobně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků