Hlavní obsah
Jan Hamáček na snímku z října 2017, kdy v Lidovém domě sledoval výsledky parlamentních voleb. Foto: Jan Handrejch, Právo

S trestně stíhaným do vlády nepůjdeme, navrhne Hamáček sociálním demokratům

Premiér Andrej Babiš (ANO) sice nedávno vzkázal, že si kvůli vládě počká „na ten správný tým ČSSD“, zřejmě se však nemusí dočkat. Místopředseda Sněmovny a kandidát na předsedu Jan Hamáček hodlá navrhnout na sjezdu v neděli usnesení, že ČSSD nevstoupí s trestně stíhanou osobou do vlády.

Jan Hamáček na snímku z října 2017, kdy v Lidovém domě sledoval výsledky parlamentních voleb. Foto: Jan Handrejch, Právo
S trestně stíhaným do vlády nepůjdeme, navrhne Hamáček sociálním demokratům

To by vyloučilo vládní koalici ČSSD a ANO s Babišem jako premiérem. Hamáček však dopředu neodmítá podporu či toleranci menšinové vládě ANO i s obviněnými politiky. „Navrhnu usnesení, které by mělo zformulovat podmínky, za jakých by ČSSD případně vstoupila do vlády s hnutím ANO. Součástí těch podmínek bude i otázka trestně stíhané osoby,“ potvrdil Právu Hamáček.

Výsledkem jednání s ANO by podle něj mohla být např. i dohoda o toleranci či podpoře menšinové vlády. „To bude součástí dalšího vyjednávání. Je to věc, o které bych chtěl, aby rozhodla celá členská základna,“ dodal.

Chovanec: Jsem rád, že Hamáček změnil názor

Proti účasti ve vládě s trestně stíhaným premiérem je i kandidát na šéfa ČSSD Milan Chovanec. „Tento záměr jsem vyhlásil, a to již před řadou týdnů. Jsem rád, že kolega Hamáček konečně několik hodin před sjezdem změnil názor a podporuje tuto moji strategii. Ještě před pár dny totiž spolupráci s trestně stíhaným premiérem připouštěl. Snad mu to do neděle vydrží,“ řekl Právu Chovanec.

Narážel na nedávný rozhovor pro iDnes.cz, kdy na otázku, zda by ČSSD mohla sedět s Babišem ve vládě, Hamáček odpověděl: „Já si dovedu představit, že když budeme vybírat z několika špatných řešení, tak by to mohlo být nejméně špatné.“
Hamáčkův návrh usnesení se líbí i olomouckému kandidátovi na šéfa Antonínu Staňkovi. „Je to téma, které se pořád opakuje. Podle mě by to tak mělo být a já s tím názorem souhlasím,“ řekl.

Obviněného politika by v kabinetu skousl naopak šéf jihočeské soc. dem. Jiří Zimola. Na otázku, zda by podpořil Hamáčkem navržené usnesení, odvětil: „Co myslíte?“ Zimola razí názor, že je na vítězi voleb – tedy ANO –, koho do čela vlády navrhne. Babiš premiérem nevadí ani ústeckému poslanci Jaroslavu Foldynovi, který kandiduje na místopředsedu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků