Hlavní obsah
Studenti by mohli maturitní otázky najít předem třeba na internetu. Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo

Rozvezení maturit má stát 58 miliónů

Organizace ministerstva školství Cermat, kde se maturity připravují už 14 let, tento týden vyhlásila nový tendr. Přesně za 58 miliónů korun a konkrétně na distribuci maturitních otázek. Ty mají od příštího roku k žákům rozvážet automobily, jak nakonec Cermat rozhodl navzdory tomu, že ještě loni v červnu ministerstvo vnitra navrhovalo úspornější řešení.

Studenti by mohli maturitní otázky najít předem třeba na internetu. Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo
Rozvezení maturit má stát 58 miliónů

Rozesílat testy pro jednotné zkoušky do škol elektronickou cestou prostřednictvím datových schránek.

Šéf Cermatu Pavel Zelený ve čtvrtek Právu řekl, že aktuální tendr se týká zajištění přepravy zkušební dokumentace z centrálního skladu do 1500 škol ve dvou zkušebních termínech ročně po dobu pěti let.

Testy se vytisknou v tiskárně, kterou už Cermat vybudoval v Praze. Zabezpečený sál je vybaven profesionálními tiskovými roboty pro plně automatizované balení.

Rozvoz auty může zkoušku znehodnotit

Na riziko, že se v případě rozvozu otázek auty může maturitní zkouška znehodnotit, loni upozorňovali studenti, protestující proti jednotným zkouškám.

Varovali, že kurýrů bude potřeba několik set, a v českých poměrech je téměř jisté, že někteří z nich neodolají pokušení. Otázky by se pak mohly před maturitní zkouškou objevit na internetu.

V sousedním Slovensku, jenž už státní maturity zavedlo, se podobné skandály objevují téměř každý rok. V roce 2005 unikly výsledky testů z matematiky a tři tisíce maturantů je musely opakovat. V dalším roce dostala část studentů testy z angličtiny s vyplněnými odpověďmi.

I proto exnáměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček sliboval opak – elektronické maturity. „V den maturity by šlo jediným kliknutím z ministerstva školství rozeslat maturitní otázky na sto tisíc adres, tedy všem maturujícím studentům. A pokud by student neměl notebook a zřízenu vlastní datovou schránku, obdržel by otázky přes datovou schránku své školy,“ řekl nedávno Právu.

Stále chybí novela

Na dotaz, jak budou přepravní vozy zabezpečeny, odpověděl Zelený, že to nelze vzhledem k bezpečnostním opatřením prozradit. „Konkrétní podoba bezpečnostních opatření nebude z pochopitelných důvodů veřejnou informací,“ uvedl.

Podle Zeleného „pozitivní zprávou je, že systém distribuce je koncipován jako vysoce spolehlivý a odolný proti působení vyšší moci i lidského faktoru“.

Státní maturity, které se připravují již 14 let, vyjdou do roku 2014 na zhruba 1,5 miliardy korun. Například nedávnou zakázku na zajištění logistiky v hodnotě 300 miliónů vyhrála firma Logica, s. r. o.

Zkoušky ostře kritizuje ČSSD, požaduje je za těžkopádné a v případě, že se chopí po volbách vlády, je chce nahradit testy u akreditovaných agentur v průběhu středoškolského studia.

Kromě soc. dem. může průběh maturit ohrozit samo ministerstvo. Rok před ostrým startem jednotných zkoušek, kdy se vypisuje jeden tendr za druhým, se ukazuje, že maturity nejsou stejně jako loni legislativně pokryty.

Chybí potřebná novela školského zákona a vyhláška, jež by legislativně upravily chystaný logistický model, pro který jsou vypisovány veřejné zakázky. Přijetí novely zákona plánuje úřad do konce března, zveřejnit vyhlášku do konce května 2010.

„Jde o stěžejní termíny,“ upozorňuje v interním dokumentu, který má Právo k dispozici. Jenže to nemusí stihnout kvůli předvolební situaci ve Sněmovně.

Na otázku, co je uvedeno ve smlouvách pro případ, že jednotné zkoušky budou zrušeny, či odloženy, reagoval Zelený nepříliš konkrétně: „Finanční plnění je vázáno na skutečný objem výkonů služby, poskytnutý dodavatelem jako věcné plnění předmětu této smlouvy,“ řekl Zelený a dodal: „Jednoduše řečeno – nebude-li se plnit, nebude se za neexistující výkony ani platit.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků