Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Rodiny s dětmi mohou získat náhradní babičku na hlídání

Rodiny s malými dětmi mohou díky projektu Evropské unie získat pro své ratolesti náhradní babičku, zatímco seniorky jim mohou pomoci s hlídáním "náhradních" vnoučat. Projekt, který se inspiroval modelem fungujícím v Rakousku, v pondělí představila Jana Loukotová z projektu Trojlístek - sblížení tří generací.

Foto: Profimedia.cz
Rodiny s dětmi mohou získat náhradní babičku na hlídání

Služba má podle ní pomoci oběma stranám. "Rodinám s dětmi, které nemají nebo jen zřídkakdy vidí vlastní babičku, nejčastěji z důvodu velké vzdálenosti. A ženám zralého věku, které bývají osamělé, mají životní zkušenosti s výchovou a současně cítí potřebu pomáhat, být užitečné a předávat dalším generacím jiný pohled na svět," uvedla Loukotová.

Rodičům toto hlídání umožní snadnější návrat do pracovního procesu a u menších dětí může být řešením v případě nedostatku míst ve školkách.

"Babičky" by podle Loukotové za hlídání měly dostat alespoň 50 korun za hodinu a neměly by v rodině uklízet, vařit a prát. Jednotlivé klienty, tedy rodiny a babičky, které by se k sobě mohly hodit, vytipuje Centrum pro rodinu a sociální péči.

Služba se inspirovala projektem Oma Dienst vídeňské diecéze, která má několik set zprostředkovaných případů ročně. Brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči chce převzít jejich principy a know-how. EU bude projekt financovat následujících 25 měsíců.

Zájemci se již hlásí

"Zatím dáváme dohromady databázi rodin a babiček, budeme je postupně párovat. První kontakt jsme už zprostředkovali, rodin máme mezi zájemci několik desítek, babiček zatím méně," přiblížila současný stav Kateřina Szczepaniková, koordinátorka projektu Family Point.

V projektu podle ní nejde jen o hlídání a přivýdělek, ale také o navázání nových vztahů. Ženy si budou moci vybrat, zda preferují malé či starší dítě. "Pro ženy zralého věku budeme také pořádat školení, například kurzy psychologie, první pomoci, kromě toho chceme pořádat společné akce rodin a babiček," doplnila Szczepaniková výčet služeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků