Hlavní obsah

Reforma začne platit, ÚS ji už letos neprojedná

Ústavní soud do konce roku nestihne projednat stížnost ČSSD na reformu veřejných financí. Zákon má začít platit od 1. ledna. U Ústavního soudu si stěžovaly opoziční strany, například na poplatky u lékařů.

Reforma začne platit, ÚS ji už letos neprojedná

Soudci ÚS se na postupu dohodli na čtvrteční poradě. Na rozhodnutí potřebují více času.

„Přesný termín zatím nelze přesně určit, je to konsensus 15 lidí. Určitě to bude zkraje roku,“ řekl Novinkám mluvčí soudu Michal Spáčil. „Ústavní soud se tím zabývá intenzivně a nechce to zdržovat,“ dodal s tím, že podklady jsou velmi rozsáhlé, takže je potřeba jim věnovat čas.

Verdiktu navíc bude předcházet veřejné jednání před plénem soudu, na kterém trvali sociální demokraté. "O dalším postupu a termínu veřejného jednání se rozhodne nejdříve v lednu," uvedl mluvčí soudu Michal Spáčil.

ČTK uvedla, že až do čtvrtka byla ve hře možnost, že by ÚS o ústavnosti zákona rozhodl 27. nebo 28. prosince. Podle předsedy soudu Pavla Rychetského je to ale nereálné. "Představa, že se to dá vyřídit za týden nebo za dva, je zcela naivní," řekl Rychetský.

ČSSD si na reformu stěžuje hlavně kvůli poplatkům u lékaře.V Ústavě je napsáno, že poskytování zdravotní péče je v České republice bezplatné, což je podle ČSSD v rozporu se schválenou podobou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků