Hlavní obsah

Rath sebe pochválil, ostatní jsou prý pijavice

Ministr zdravotnictví David Rath v pondělí hodnotil svých sto dní ve funkci. "Nebyl to promarněný čas," řekl novinářům. Zdůraznil, že se mu podařilo stabilizovat finance Všeobecné zdravotní pojišťovny a zavést poměrně přísná kriteria hodnocení kvality zdravotní péče.

Rath sebe pochválil, ostatní jsou prý pijavice

"Z tohoto pohledu mohu být spokojen, i když mě musí hodnotit jiní," řekl Rath. "Kus práce jsme odvedli." Rath je terčem kritiky z různých skupin ve zdravotnictví, v pondělí jej k rezignaci nově vyzvali i organizace, které zastupují zájmy pacientů. [celá zpráva]

Ministr řekl, že neví, jestli se dalo stihnout víc. "Největší strach jsem měl z toho, že dojde ke zhroucení financování VZP. Její situace ale na konci roku dopadla mnohem lépe než se očekávalo. Bývalá ředitelka Musílková avizovala dluh 16 miliard, našimi opatřeními byl pouze 10,4 miliardy," řekl ministr. Dodal, že lhůty splatnosti VZP se zkracují, a to je pro lékaře dobře.

Ministr se vyjádřil i k tomu, co se mu nepovedlo. Jmenoval:

nezavedení připojištění pacientů. Do voleb to podle něj nejde stihnout, ale tento návrh je ve volebním programu ČSSD
pomalé schvalování zákona o neziskových nemocnicích
pomalý postup kontroly ve VZP
nespokojenost s tím, jak je veřejnost informována

Délka ministrování je mu lhostejná

Rath řekl, že je mu jedno, jak dlouho bude ve funkci. Rád by ale, aby případný jeho nástupce pokračoval ve stabilizaci financí a zdokonalování kvality péče, jak to prý učinil on. Řekl, že sám sebe nemůže hodnotit, ale byl by rád, aby hodnocení bylo nezávislé a ne "ze strany těch, kterým jsme šlápli na kuří oko."

Jako strašného ministra ho prý vnímají "všechny ty pijavice, které byly nasáty a navázány na systém zdravotnictví. A velmi dlouho a dobře z něj sály. Jistě mě nebude chválit bývalá ředitelka Musílková, farmaceutické lobby, všichni ti, kteří si v systému našli nějaké své místo a z něho v tichosti odsávali nějaké peníze. Tady všude my se snažíme zasahovat, dělat pořádek a samozřejmě to vyvolává hořkou protireakci. Já jsem tu reakci očekával, její síla mě nepřekvapila, dokonce jsem si myslel, že bude ještě silnější," řekl Rath.

Dodal, že staví proti sobě ty nejmocnější finanční skupiny, jako jsou velkodistributoři léků, lékárníci, farmaceutické firmy, společnost IZIP a další. "Za tím vším musíte vidět konkrétní lidi, kteří mají kontakty, jsou vlivní, mají možnosti. Že tyto možnosti budou proti nám využívat, je jasné. Jim jde o peníze, a ne malé."

Rath řekl, že jemu jde o fungování českého zdravotnictví. "Je mi úplně jedno, jestli tady budu ještě týden, půl roku nebo pět let. Já svoji práci udělám tak, jak považuji za správné pro fungování zdravotnictví a lidi. A vůbec mě nezáleží na tom, kolik kuřích ok přitom pošlapu u těch, kteří si ze zdravotnictví udělali svůj osobní byznys," uvedl ministr.

Co chce ještě stihnout Rath do voleb:

zefektivnit lékovou politiku
zefektivnit nárůst nových nákladných diagnostických kapacit, které by měla schvalovat komise a ministr by do její práce vůbec nezasahoval
zefektivnit rozdělování prostředků na výzkum v medicíně tak, aby je především dostali ti, za nimiž již jsou výsledky
prohloubit kontrolu ve zdravotních pojišťovnách a nemocnicích. V nich při závažných nedostatcích nevylučuje uvalení další nucené správy či výměnu vedení nemocnic
Anketa
Jak byste oznámkovali působení Davida Ratha jako ministra zdravotnictví?
1
23.5 %
2
1.6 %
3
1.5 %
4
2.7 %
5
70.7 %
Celkem hlasovalo 13653 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků