Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Projednání zákazu jízd kamiónů se odkládá

Návrh na rozšíření celoročního zákazu jízd kamiónů, který požadují zelení, se do Poslanecké sněmovny dostane až po senátních a komunálních volbách. Návrh novely, která to má umožnit, totiž ministr dopravy Aleš Řebíček vládě stále ještě nepředložil, ačkoli tak měl učinit již v minulém týdnu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Projednání zákazu jízd kamiónů se odkládá

Na dotaz Práva, proč Řebíček s předlohou otálí, odpověděl ve středu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: „Stále ještě na tom pracujeme. Zřejmě to do vlády a pak do Sněmovny nepůjde jako samostatný návrh, ale jako součást velké novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která má změnit bodový systém.“

Přes toto prodlení ministerstvo dopravy nadále tvrdí, že rozšíření zákazu jízd kamiónů může nabýt účinnosti hned od 1. ledna 2009. V jaké podobě to nakonec bude, ovšem zcela jasné není.

„Tím, že páteční zákaz bude jen tříhodinový, nenarušíme řidičům kamiónů pracovní režim. Přitom to umožní bezpečnější cestu lidí na chalupy. Právě v pátek odpoledne totiž stoupá počet dopravních nehod,“ argumentuje Bursík.

Dosud páteční zákaz platil jen o letních prázdninách pro dálnice, rychlostní komunikace a silnice první třídy. Proti jeho rozšíření ostře protestuje sdružení autodopravců Česmad Bohemia, které v září při jednání s premiérem Mirkem Topolánkem navrhlo, aby se místo pátečního zákazu jízd zavedl pouze zákaz předjíždění.

Na otázku, jestli ministerstvo dopravy nepočítá také s touto možností, odpověděl Hanzelka: „Nevím o tom, že by se v chystaném návrhu novely silničního zákona počítalo se zákazem předjíždění. Uvidíme však, co s tím udělá Sněmovna.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků