Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo

Přímá volba prezidenta se strašlivě vymstí, je to populistický nesmysl, řekl Klaus

Podle prezidenta Václava Klause je přímá volba hlavy státu populistickým nesmyslem, který se strašlivě vymstí. Příštího prezidenta podle něj totiž vyberou média. Klaus to v pátek řekl na setkání s podnikateli a manažery pořádaném týdeníkem Euro.

Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo
Přímá volba prezidenta se strašlivě vymstí, je to populistický nesmysl, řekl Klaus

"Hlavní věc je mylná představa, že toho prezidenta budou volit voliči. Prezidenta nám vyberou média a voliči ho pak schválí," uvedl Klaus. Velké politické strany si tímto krokem podle prezidenta daly gól do vlastní branky a teď si toho jsou vědomy.

Prezident rovněž vyjádřil v souvislosti s hospodářskou krizí obavu o osud demokracie. Ekonomická krize se totiž podle něj přelila do politiky a do elementárních pocitů lidí. Navíc vybízí k radikálním politickým krokům, které mohou situaci zhoršovat.

Klaus se bojí úspěchu Franze či Okamury

"Já mám strach o demokracii. I já mám strach z toho, že až budete příští rok zvát prezidenta na toto setkání, že tady bude sedět pan (Vladimír) Franz nebo pan (Tomio) Okamura. A tento strach mám nejen kvůli incidentu v Chrastavě, kvůli proslovu pana Landy na udělování Zlatých slavíků či kvůli putování pana Janečka po krajích ČR," uvedl Klaus.

Tyto věci jsou podle něj ale jen snadno viditelné jednotlivosti, které jsou nemalým počtem lidí schvalované nebo alespoň tolerované. "Měli bychom si na to dát dobrý pozor. I na palubě potápějícího se Titanicu se ještě nějakou dobu podávalo šampaňské," dodal.

Dnešní situace totiž podle prezidenta nemá žádná rychlá a zkratkovitě formulovatelná řešení. "Jakékoliv řešení bude procesem, a to procesem dlouhodobým," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků