Hlavní obsah
Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo

Přídavky na děti budou dál zohledňovat i příjmy rodičů, rozhodl Ústavní soud

Výše přídavku na dítě se bude i do budoucna stanovovat nejen podle věku dítěte, ale také příjmů rodičů. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud (ÚS), když zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení části zákona o státní sociální podpoře.

Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo
Přídavky na děti budou dál zohledňovat i příjmy rodičů, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud ponechal v platnosti ustanovení s vyšší sazbou pro rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje anebo pobírá dávky podmíněné předchozí prací. Rodina tak může dostat na každé nezaopatřené dítě o 300 korun měsíčně navíc.

Podle úterního nálezu zákon neodporuje ústavnímu pořádku, není diskriminační a obstál v testu rozumnosti. Vhodnost a efektivitu zvolené právní úpravy už soud podle zpravodaje Tomáše Lichovníka řešit nemohl. Pět ze 14 ústavních soudců s výrokem většiny pléna nesouhlasilo. Odlišné stanovisko zaujal například předseda soudu Pavel Rychetský.

Návrh na zrušení části zákona o státní sociální podpoře podala skupina senátorů, podle kterých právní úprava účinná od ledna 2018 porušuje princip rovnosti.

Pokud by soud jejich návrhu vyhověl, zůstala by jen jedna úroveň – ta zvýšená, případně by politici museli přijít s úplně novou právní úpravou.

Iracionální zákon, namítali senátoři

Nárok na přídavek v základní výši má každé nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřesahuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70. Na vyšší sazbu mají nárok rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje, anebo má konkrétní typy příjmů, například dávky nemocenského či důchodového pojištění, případně podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Podle senátorů je zákon iracionální, nemá kompenzační ani motivační účinek, nejchudší rodiny na zvýšenou sazbu nedosáhnou. Dítě je vystaveno odlišnému právnímu a ekonomickému zacházení pouze na základě příslušnosti k rodině, která se hodnotí podle druhu příjmu jejích členů, argumentovali senátoři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků