Hlavní obsah

Předběžné opatření kvůli neočkované dívce bylo legitimní, konstatoval Ústavní soud

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Předběžné opatření, jímž loni Okresní soud v Českém Krumlově rozhodl o lékařském vyšetření dívky, která utrpěla úraz a nebyla očkována proti tetanu, nebylo protiústavní. Rozhodl o tom Ústavní soud, který odmítl stížnost rodiny.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Nová sněmovna Ústavního soudu

Článek

Podle ÚS existovaly důvodné obavy o zdraví děvčete a českokrumlovský soud postupoval podle zákona. Předběžné opatření, jímž umístil desetiletou dívku do péče dětského oddělení nemocnice, vydal loni v listopadu. V prosinci pak opatření zrušil. Rodina v mezičase dítě skrývala.

Ústavní soudci poukázali na to, že rozvoj nemoci hrozí až 30 dnů po kontaminaci tkáně bakterií způsobující tetanus. Požadavek odborného lékařského dohledu v prvních dnech po úrazu tak nelze považovat za nepřiměřený.

Soud nařídil očkovat desetiletou dívku proti tetanu, matka to odmítá

Domácí

„Nová a nečekaná zkušenost s (neúspěšně) opakovanými pokusy o výkon soudního rozhodnutí, kterým má být dítě odňato z péče rodičů, je nepříjemná a musela být pro celou rodinu stresující, to však samo o sobě nepřiměřený zásah do jejich základních práv nepředstavuje, neboť se tak stalo na základě soudního rozhodnutí vydaného v mezích ústavnosti,” stojí v usnesení soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Spor začal úrazem dívky. Kůň jí způsobil tržnou ránu, kterou dívce ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Extrémní a drastický zásah do práv, uvedla rodina

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla. Později rodina požádala o zrušení předběžného opatření, čemuž okresní soud vyhověl s tím, že dívku sleduje pediatr.

Další soud nařídil matce předat dceru do nemocnice kvůli očkování

Domácí

Rodina i právníci Ligy lidských práv považovali vydání opatření za útok na lidské svobody, který je ve zjevném rozporu se zájmem dítěte. Ve stížnosti rodina přímo psala o „extrémním a drastickém” zásahu do práv.

Očkování proti tetanu je v ČR povinné. Za očkování dětí zodpovídají podle zákona o ochraně veřejného zdraví rodiče, respektive zákonní zástupci. Zákon říká, že orgány ochrany veřejného zdraví mohou požádat určeného poskytovatele zdravotních služeb, aby očkování nebo vyšetření provedl.

Téměř vymýcené infekční choroby se vracejí. Není radno je podceňovat

Děti

Problematikou povinného očkování se v minulosti ÚS zabýval opakovaně. V mimořádných případech, například pokud na očkování negativně reagovalo jejich starší dítě, mohou rodiče očkování dítěte odmítnout nejen z náboženských důvodů, ale také s ohledem na svobodu svědomí v širším, sekulárním smyslu.

„Vždy je nutné posuzovat ústavní rozměr a naléhavost důvodů, sílu a trvalost přesvědčení rodičů, stejně jako společenské dopady jejich rozhodnutí. Prostá pochybnost o prospěšnosti očkování dostatečným důvodem není, odpuštění sankce musí zůstat pouze výjimkou,” rozhodl ÚS v roce 2016.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám