Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus při novoročním projevu, ve kterém vyhlásil amnestii. Foto: Petr Hloušek, Právo

Před amnestií důvěřovala Klausovi polovina Čechů

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnilo v pondělí výsledky prosincového šetření, v němž zjišťovalo, kterým ústavním činitelům Češi nejvíce důvěřují. Ukázalo se, že nejdůvěryhodnějším je prezident Václav Klaus. Protože se ale průzkum konal před vyhlášením kritizované amnestie, je pravděpodobné, že by nová čísla vypadala jinak.

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu, ve kterém vyhlásil amnestii. Foto: Petr Hloušek, Právo
Před amnestií důvěřovala Klausovi polovina Čechů

Klaus, kterému v prosincovém průzkumu jako jedinému z ústavních činitelů vyjádřila podporu nadpoloviční většina dotázaných, vévodí žebříčku od září 2010, kdy začala agentura tato šetření provádět. Od té doby ale počet těch, kteří mu důvěřují, klesá. Oproti prvnímu výzkumu poklesla důvěra občanů v prezidenta o 17 procentních bodů.

Za Klausem se v průzkumu umístil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (48 procent) a se značným odstupem předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (37 procent).

Solidní důvěře se těší také prezidentský kandidát a předseda vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg (36 procent), jen o jeden procentní bod méně získal předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na chvostu žebříčku se umístila trojice ministrů Alena Hanáková, Ludmila Müllerová (obě 7 procent) a Kamil Jankovský (4 procenta).

Nejdůvěryhodnější a nejméně důvěryhodní ústavní činitelé (v procentech)
 září 2010
prosinec 2012
 1.Václav Klaus
68
51
 2.Pavel Rychetský
40
48
 3.Miroslava Němcová
37
37
 
 22.Alena Hanáková
x
7
 23.Ludmila Müllerová
x
7
 24Kamil Jankovský
4
4
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků