Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pravé diamanty falešného šlechtice: Stát je prodává v dražbě

Pravé diamanty zabavené falešnému šlechtici jdou do dražby. Jde o čtyři kousky v celkové odhadní ceně přes šest milionů korun. Dražbu vyhlašuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Nyní řeší zejména bezpečnostní opatření – jak zájemcům diamanty ukázat.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pravé diamanty falešného šlechtice: Stát je prodává v dražbě

„Prodej se plánuje ve druhém kvartálu letošního roku, přibližně v dubnu. Prodávat budeme prostřednictvím našeho elektronického aukčního systému na stránkách www.nabidkamajetku.cz. Jediným kritériem bude výše nabízené ceny. Minimální cena, výše kauce a podrobné podmínky budou zveřejněny při vyhlášení výběrového řízení s elektronickou aukcí na webu,“ potvrdil Právu mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Video s drobnými kamínky je na facebookovém profilu úřadu. „A vězte, že ten největší kamínek není nejdražší,“ ukazuje na záběry Ležatka.

V trezoru

„Prohlídky diamantů zvažujeme,“ dodal Ležatka. Jde totiž o to, že diamanty jsou opravdu malé a organizátoři mají obavu, aby nepřilákaly zručné zlodějíčky a ti je nevyměnili za falešné.

Nejvyšší vyvolávací cena 4,5 milionu

Diamant číslo jedna má velmi světle hnědou barvu, kapkovitý tvar, rozměry 21,60 x 13,50 x 6,40 mm a hodnotu přibližně 1,7 milionu korun. Dvojka je velmi světlá, našedlá modrá. Jedná se o kulatý bri­liant, 6,38 x 6,47 x 4,19 mm s vyvolávací cenou přibližně 4,5 milionu Kč.

Trojka má nazelenalou modrou barvu a jde o osmihran barion o velikosti 5,66 x 5,61 x 3,88 mm a za cenu zhruba 80 tisíc Kč. Také čtvrtý nerost je osmihran o rozměrech 7,08 x 5,74 x 3,86 mm a s hodnotou přes 200 tisíc korun.

Obalamutil stovky lidí

Diamanty mají pohnutý příběh. Patřily Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku, kterému loni Vrchní soud v Olomouci vyměřil devět let vězení za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé republiky podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun.

Diamanty si podle policie koupil za peníze od prvních investorů. Nerosty měly v podvedených vyvolávat důvěru, že jde o solventního obchodního partnera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků