Hlavní obsah
Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib Foto: Jan Handrejch, Právo

Povinné roušky se do Prahy brzy vrátí, řekl Hřib

Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po pondělním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle dřívějších vyjádření měla na podzim, až se ochladí, začít platit i povinnost mít roušku v povrchové MHD, nyní platí jen v metru.

Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib Foto: Jan Handrejch, Právo
Povinné roušky se do Prahy brzy vrátí, řekl Hřib

Povinné roušky ve veřejných prostorech by podle Hřiba měly přijít na řadu dříve, než hygiena zavede povinnost zakrytí nosu a úst v tramvajích a autobusech.

Tam hraje roli počasí, kdy hygienici podle dřívějších vyjádření čekají na podzim, až nebude horko. Ne všechny tramvaje a autobusy jsou totiž klimatizované a problémy, které by nasazené roušky v horku lidem působily, by byly větší, než je riziko přenosu, zdůvodnili dříve hygienici.

Nyní jsou roušky povinné v metru, kde klimatické podmínky nehrají roli, a také ve všech lékařských zařízeních včetně lékáren. Nově by se tak nařízení mohlo týkat obchodů nebo úřadů.

Stupeň pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví: COVID-19, okresy ČR, týden č. 31 (24.7.2020 - 31.7.2020)

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Podle zveřejněného hodnocení regionů, takzvaného semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné. Ještě minulý týden přitom hygienici uváděli, že by měla být žlutá.

Hřib uvedl, že na místě pravděpodobně budou preventivní opatření, aby situace neeskalovala a později nebylo nutné zavádět omezení, která by zastavila ekonomiku ve městě.

V tomto smyslu již jednal s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou. „Pro mě dává větší smysl, pokud hygiena půjde cestou preventivních opatření,” řekl primátor.

V Praze bylo nedávno velké ohnisko nákazy v hudebním klubu Techtle Mechtle, přičemž některé případy, které s ním souvisí, doznívají i v regionech. V souvislosti s červencovou akcí v klubu hygienici evidují nejméně 165 nakažených. Od té doby se denní nárůst počtu nakažených opět ustálil zhruba na 50 denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků