Hlavní obsah
Armádní armádní Airbus A-319. Foto: Václav Šálek, ČTK

Poslední tři turistky zraněné v Chorvatsku se vrátily domů

Na letišti Praha-Kbely přistál vojenský speciál Airbus A-319 se zraněnými turisty z Chorvatska. Na palubě letounu byl tým tří vojenských lékařů, tři zdravotní sestry a psycholog. Dvě dívky s těžkými zraněními byly bezprostředně po příletu armádního speciálu na letiště v Praze-Kbelích transportovány vrtulníkem do pražské Thomayerovy nemocnice.

Armádní armádní Airbus A-319. Foto: Václav Šálek, ČTK
Poslední tři turistky zraněné v Chorvatsku se vrátily domů

Stroj nejprve letěl do Zadaru, kde na palubu naložil ženu, která se od nehody léčila v nemocnici v Gospiči. S pacientkou byla v Chorvatsku její dcera. Armádní airbus poté přeletěl do chorvatského hlavního města Záhřebu. Tam na palubu přibral dvě sestry. Zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším. Druhá je na tom podle ošetřujících lékařů ze záhřebské nemocnice lépe.

Letoun poté přeletěl do chorvatského hlavního města Záhřebu. Tam při druhé asi čtvrt hodiny trvající zastávce přibral dvě sestry, zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším, druhá je na tom o něco lépe. Obě čeká další léčba na dětském oddělení krčské nemocnice.

"Byla v Záhřebu dobře ošetřena, povedlo se je převést, aniž by došlo ke zhoršení stavu. Další léčení bude nějakou dobu trvat, ale troufám si říci, že jsou mimo ohrožení života," komentoval jejich stav anesteziolog a náčelník Centra letecké záchranné služby české armády Michal Mareček. Právě on se se svým týmem o pacienty za letu staral.

Letělo se níže než obvykle

Letadlo na zpáteční cestě především kvůli stavu nejhůře zraněné dívky letělo v nižší letové hladině, než bývá obvyklé. Kabinový tlak ve vyšších výškách by totiž podle Jurenky pro ni nebyl ideální.

Autobus, kterým jelo 51 lidí, havaroval před týdnem na dálnici A1 ve středním Chorvatsku. Nehodu nepřežilo osm lidí, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění. Nehodu zřejmě podle dosavadního vyšetřování zavinil řidič českého autobusu.

Kromě zraněných, kteří se domů dostanou v sobotu, už jsou všichni účastníci nehody v Česku. Přiletěli armádním speciálem minulou neděli, nebo byli převezeni v týdnu sanitkou. Někteří pacienti nadále zůstávají v nemocnicích v České republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků