Hlavní obsah
Milan Šarapatka Foto: archiv Úsvit, Právo

Poslanec Šarapatka opustil klub hnutí Úsvit

Poslanec Milan Šarapatka ve středu pozastavil své členství v poslaneckém klubu hnutí Úsvit. Své rozhodnutí zdůvodnil nepřehledností situace v hnutí a nejasnostmi kolem jeho financování. Vadí mu například to, že neobdržel zprávu revizní komise.

Milan Šarapatka Foto: archiv Úsvit, Právo
Poslanec Šarapatka opustil klub hnutí Úsvit

"Ve chvíli, kdy spolu hlavní aktéři sporu v přímém přenosu vedou spor nikoli o politických vizích, ale o zneužití mnoha desítek miliónů korun, nepovažuji nadále za možné spojovat své jméno s hnutím Úsvit přímé demokracie," napsal Šarapatka v otevřeném dopise.

Šarapatka se již v lednu distancoval od spolupráce na zahraniční politice hnutí. Reagoval tak například na výzvy předsedy hnutí Tomia Okamury k obtěžování muslimů "venčením prasat" kolem mešit, nebo přirovnání Spojených států amerických k nacistickému Německu. Okamurova veřejná vystoupení tehdy Šarapatka označil za nepřijatelná.

Hnutím Úsvit zmítají vnitřní spory, například kvůli hospodaření. V únoru se většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí uskupení. V úterý poslanecký klub Úsvitu vyloučil ze svých řad Okamuru a bývalého předsedu klubu Radima Fialu. [celá zpráva]

Okamura: Hraje se o dalších 50 miliónů

Na Okamuru se ve středu také obrátil otevřeným dopisem místopředseda poslaneckého klubu Petr Adam, také jeden z nespokojených poslanců. Adam od Okamury požaduje omluvy za údajné lži. Vyčítá mu například, že poslancům nenaslouchal.

"Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci, a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti. Bohužel se tak většina z nás mnohdy cítila. Prohlásil jste, že s nikým z nás se stejně do budoucna nepočítá, kromě Radima Fialy a možná i (předsedy klubu Marka) Černocha na pozici Vašeho řidiče. To není spekulace, to je skutečnost potvrzená dvěma svědky," píše Adam v otevřeném dopise.

Okamura to ale označil za naprostý nesmysl. "Vůbec si nepamatuji, že bych něco takového někdy řekl a ani bych to neřekl," prohlásil. "Pučisté na mě budou už celý život házet bláto a špínu a mně nezbývá než si utřít obličej a jít dál," reagoval. "Do hnutí Úsvit přijde ještě 50 miliónů korun a o ty se tady hraje," řekl k současným sporům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků