Hlavní obsah
Vrchní sestra Nina Hrtanová je autorkou netradičního nápadu proměnit nemocniční chodby v uměleckou galerii. Foto: Bc. Lucie Drahošová

Poslanec Kott už nepije, povýšil na funkcionáře Sněmovny

Ještě před rokem a půl by od poslance ODS Petra Kotta ani pes kůrku nevzal. Opil se a nechal svou stranu ve štychu při důležitém hlasování. Uplynuly měsíce a z dříve zavrhovaného politika holdujícího alkoholu se koncem loňského roku stal dobře placený sněmovní funkcionář - místopředseda volebního výboru.

Vrchní sestra Nina Hrtanová je autorkou netradičního nápadu proměnit nemocniční chodby v uměleckou galerii. Foto: Bc. Lucie Drahošová
Poslanec Kott už nepije, povýšil na funkcionáře Sněmovny

Kott si tak díky zvolení sněmovním funkcionářem finančně polepšil. Plat místopředsedy výboru dosahuje od letošního ledna 65 600 Kč hrubého, což je o jedenáct tisíc korun více, než činí plat řadového poslance. K povýšení v jeho politické kariéře mu pomohlo jediné: přestup do poslaneckého klubu Unie svobody, kterému tím zachránil existenci.

Do funkce Kotta navrhli členové ODS a KDU-ČSL. Byl jednomyslně schválen všemi členy výboru bez ohledu na stranickou příslušnost. Přitom právě ODS po skandálu s opilstvím považovala Kotta za skvrnu na své pověsti, a proto ho vyloučila z klubu. Opakovaně ho také vyzývala k opuštění Sněmovny.

"Pan poslanec Kott o funkci projevil zájem," řekl Právu Jan Vidím (ODS), který spolu s Jaromírem Talířem (KDU-ČSL) svého kolegu nominovali. Na otázku, zda to není zvláštní po všem, co se kolem Kotta v minulosti odehrálo, Vidím pouze poznamenal, že "kdyby nebyl zvolen, asi by poslanci seděli na výboru ještě dodnes, neboť nikdo jiný o tuto funkci nestál".

Kott své zvolení sněmovním funkcionářem zdůvodnil politickými dohodami. Podle nich si jednotlivé strany rozdělují funkce v komoře podle poměrného zastoupení. A protože loni se funkce místopředsedy volebního výboru vzdal Kottův stranický kolega Vlastimil Ostrý, zůstalo křeslo patřící unionistům volné. Kott je pak jediným unionistou ve volebním výboru, a proto bylo podle něj logické, že křeslo získal.

Fakt, že po svých skandálech nakonec povýšil, a to i díky svým bývalým stranickým kolegům, nechtěl komentovat. Přiznal, že stále dochází v rámci protialkoholní léčby na sezení. "V odborném slangu to považuji za jakousi remisi, tedy že choroba je vyléčená, ale u tohoto je to vždy složitější, což nemá cenu si nalhávat," řekl Právu poslanec, který je původním povoláním lékař.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků