Hlavní obsah
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Horník, Právo

Poslanci už pár hodin po schválení couvají od nižší spotřební daně u pohonných hmot

Snížení spotřební daně na pohonné hmoty, které Sněmovna ve středu schválila v rámci novely zavádějící zelenou naftu pro zemědělce, je krajně nejisté. Ačkoliv novela standardně prošla a bod byl ukončen, rozhodla se koalice výsledek hlasování zpochybnit. Pozměňovací návrh přitom vznesl sociálnědemokratický poslanec Milan Urban.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Horník, Právo
Poslanci už pár hodin po schválení couvají od nižší spotřební daně u pohonných hmot

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl po hodinové přestávce svého klubu vznesl námitku proti dvěma inkriminovaným hlasováním, jimiž byl zákon včetně pozměňovacího návrhu přijat. Sněmovna námitku přijala a podle jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) se tak bude hlasování opakovat.

Postup, který se sociální demokraté rozhodli „pro nápravu” zvolit, však vzbudil značnou nevoli v řadách opozice. Ta začala poukazovat na to, že poslanec nevznesl svou námitku bezprostředně po hlasování, a upozorňovala, že tímto postupem dochází „k ohýbání jednacího řádu”. Odpor vůči podobnému postupu vyjadřovali i komunisté a Úsvit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Vy jste zpackali hlasování a chcete hlasovat znovu,” shrnul opoziční pohled šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. On i další opoziční poslanci poukazovali, že jde o nebezpečný precedent, a poslanec TOP 09 František Laudát naznačil, že stejně by mohl ex post zpochybňovat i kterékoliv jiné hlasování.

Poslanci nevěděli, pro co hlasují, tvrdí premiér

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že mnoho poslanců ČSSD nevědělo, pro co v rámci Urbanova pozměňovacího návrhu hlasují. Urban prý sehrál obstrukční roli, uvedla ČTK.

Hlasovací procedura u inkriminované novely přitom byla velmi snadná a obsahovala pouze Urbanův pozměňovací návrh a hlasování o zákonu jako celku.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přiznal, že sněmovní procedury nezná a patrně se je ani nenaučí. „Já na procedury kašlu,” oznámil poslancům a připomněl, že podle jeho názoru by snížení spotřební daně na pohonné hmoty připravilo rozpočet o 14 miliard, které by nedostali lidé, ale distributoři pohonných hmot. „Není to pro lidi, je to pro firmy,” řekl Babiš a připomněl opozici, že nabádá vládu k úsporám a snižování schodku rozpočtu.

Zkuste to přes Senát, doporučila opozice

Laudát se proto podivil, proč ministrovi stejně nevadí utrácení peněz na zelenou naftu, a doporučil koalici, že rychlá a ústavně konformní změna návrhu vede přes Senát, kde má ČSSD většinu. „Nikoliv přes manipulaci s jednacím řádem,” dodal. Poslanec ODS Marek Benda připomněl, že koalice mohla prosadit revokaci usnesení.

Šéf Sněmovny Hamáček se dlouho zdráhal otevřít k bodu znovu rozpravu, nicméně nakonec kapituloval. TOP 09 si následně vzala přestávku na zasedání klubu a jednání bylo přerušeno do pátku.

ODS zváží ústavní stížnost

Podle Stanjurova vyjádření je možné, že ODS napadne postup u Ústavního soudu. „Pokud to necháte hlasovat znova, my se toho účastnit nebudeme a budeme to napadat v Brně,” varoval. „Procedury se mají držet,” dodal.

Možnost ústavní stížnosti potvrdil i šéf ODS Petr Fiala. „Pokud levicová vládní koalice bude chtít svůj záměr zneplatnit hlasování o již jednou přijatém zákonu dotáhnout do konce, podáme proti takovému postupu stížnost k Ústavnímu soudu. Ohýbání pravidel, protože se to zrovna hodí, nikdy v historii nevedlo k ničemu dobrému,“ uzavřel Fiala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků