Hlavní obsah
Poslanecká sněmovna Foto: Petr Horník , Právo

Poslanci se za týden mimořádně sejdou, aby projednali reformy

Miroslava Němcová v pondělí na žádost koaličních poslanců svolala na příští úterý mimořádnou schůzi Sněmovny. Poslanci při ní budou projednávat reformu zdravotnictví a důchodového systému. Schůze by měla trvat do 13. července, další je v plánu až koncem srpna.

Poslanecká sněmovna Foto: Petr Horník , Právo
Poslanci se za týden mimořádně sejdou, aby projednali reformy

Poslanci by příští úterý měli mimo jiné schvalovat také novelu zákona o České televizi, která mění pravidla pro vysílání reklamy v ČT, nebo novelu zákona o veřejných zakázkách, která zpřesňuje zadávání zakázek v obraně a bezpečnosti. Do prvního čtení vláda předložila mimo jiné návrh nového zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Členové dolní komory budou projednávat také otázku nových maturit. Do prvního čtení vstoupí novela školského zákona. V ní poslankyně za VV a KSČM navrhují, aby studenti u maturit mohli ve druhém povinném předmětu i nadále volit mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden až ve školním roce 2013 a 2014.

Změní se podmínky pro umělé oplodnění

V rámci reformy zdravotnictví poslala vláda do prvního čtení zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku. Změní se tak například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchrannou službu. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc.

Vládní reforma důchodů počítá s tím, že v druhém pilíři si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Reformní zákony poslanci projednají v prvním čtení. Poté je dostanou k projednání sněmovní výbory. Druhé čtení a závěrečné schvalování se odehraje až na některé následující schůzi. Další mimořádná schůze se podle dostupných informací předpokládá kolem 30. srpna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků