Hlavní obsah
Stanislav Huml Foto: Milan Malíček, Právo

Poslanci Humla nevydali, ač je o to žádal

Sněmovna se v pátek rozhodla nevydat poslance VV Stanislava Humla k trestnímu stíhání. Huml poslance o vydání přitom sám žádal. Policie žádala o jeho vydání kvůli podezření ze spáchání trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Stanislav Huml Foto: Milan Malíček, Právo
Poslanci Humla nevydali, ač je o to žádal

Huml ještě před hlasováním poslance výslovně požádal, aby hlasovali pro jeho vydání, neboť nechce čelit žádným pochybnostem.

Když mě nevydáte, tak do smrti budu mít nálepku, že jsem něco spáchal a snažil jsem se to zastřít.

"Když mě nevydáte, tak do smrti budu mít nálepku, že jsem něco spáchal a snažil jsem se to zastřít. Já jsem si stoprocentně jistý, že na konci toho celého procesu bude rozhodnutí soudu, které bude jednoznačné," uvedl před hlasováním Huml.

"Proto mi nedělá žádný problém požádat vás o vydání. Sněmovna mě očistit nemůže," uzavřel své vystoupení.

Pro vydání bylo potřeba 77 hlasů, souhlas s návrhem však vyslovilo pouze 69 poslanců.

Policie se o poslance zajímala kvůli případu z roku 2009, kdy Huml podepsal znalecký posudek k dopravní nehodě. Soudce materiál označil za účelový a manipulativní ve prospěch obžalovaného.

Humlovy Věci veřejné nejvíce horlily za nastolení nové politické kultury s tím, že poslanecká imunita musí být omezena. Například podle místopředsedkyně Sněmovny Kateřiny Klasnové (VV) je imunita přežitkem z dob Rakouska-Uherska a zákonodárce by měla chránit pouze při projevech v parlamentu. Jakmile ale došlo na hlasování o zbavení imunity jednoho z členů klubu, měli problém s tím souhlasit i někteří poslanci VV. K vydání Humla stačilo osm hlasů, což je právě stejný počet poslanců VV přítomných hlasování, kteří se hlasování účastnili a zdrželi se, nebo hlasovali negativně.

Kočí: Poslanci mají svoji odpovědnost

„Každý poslanec má právo hlasovat podle svého vědomí a svědomí. Poslanecký klub VV přijal usnesení, že naši poslanci budou hlasovat pro vydání. To, že se někteří rozhodli jinak, protože jsou přesvědčeni o tom, že se jedná o šikanózní podání trestního oznámení, to je samozřejmě jejich plné právo a já toto musím respektovat,“ uvedla šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

„Já osobně jsem hlasovala pro vydání,“ dodala s tím, že „každý má svojí odpovědnost“. Kočí připomněla, že její kolegyně Klasnová připravuje návrh na omezení imunity, což ostatně hlásá i program VV.

Jak hlasovaly Věci veřejné
Lenka Andrýsová Zdržela se hlasování
Michal Babák Zdržel se hlasování
Vít Bárta
Nepřítomen
Josef Dobeš
Pro vydání
Jana Drastichová Nepřítomna
Stanislav Huml Zdržel se hlasování
Otto Chaloupka Proti vydání
Radek JohnOmluven
David Kádner Pro vydání
Kateřina Klasnová Pro vydání
Kristýna Kočí Pro vydání
Dagmar Navrátilová Proti vydání
Josef Novotný st. Pro vydání
Viktor Paggio Pro vydání
Karolína Peake Pro vydání
Miroslav Petráň Proti vydání
Jiří Rusnok Zdržel se hlasování
Petr Skokan Proti vydání
Jana Suchá Proti vydání
Jaroslav Škárka Pro vydání
Jiří Štětina Nepřítomen
Milan Šťovíček Pro vydání
Martin Vacek Omluven
Radim VysloužilPro vydání
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků