Hlavní obsah

Posedlý medik přivedl svého psa na pokraj smrti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Svého čtyřletého Jack Rusell teriéra Artuše měl plzeňský student medicíny Martin Š. nadevše rád. Přehnanou péčí ale nakonec přivedl psa na pokraj smrti. Byl totiž posedlý tím, že je nemocný, a kurýroval ho způsoby, které zvířeti přinášely obrovské utrpení. Zachránit se ho podařilo veterinářům na poslední chvíli.

Foto: Markéta Tučková

Policie prověřuje týrání psa v Plzni.

Článek

„U psa vytvářel vlastní, nepravdivé diagnózy a sám ho léčil různými zákroky, které byly velmi bolestivé a mohly vyústit až v nevratně poškozené zdraví zvířete či jeho smrt,“ stojí v obžalobě, kterou na 26letého medika nyní podala k soudu státní zástupkyně Marie Čechová a do které mělo Právo možnost nahlédnout.

Jako trest pro Martina Š. požaduje žalobkyně tříletou podmínku a pětiletý zákaz držení a chovu zvířat. Podle Čechové se jednalo o surový a trýznivý způsob zacházení se zvířetem, které trpělo několik měsíců.

Britskému premiérovi dělá starosti „milostné puzení“ jeho psa Dilyna

Koktejl

„Opakovaně, bez zjevných příčin sám aplikoval psovi do konečníku rektální rourku a peán. Dále mu prováděl punkce jehlou do podkoží anebo zaváděl drén do dutiny břišní. Přitom zvířeti nasazoval vlastní medikaci, jako například různá sedativa, čímž mu způsobil poškození jaterních funkcí,“ popsala státní zástupkyně „léčebné“ praktiky obviněného muže.

Upozornila také, že psovi včas nezajistil ošetření tříštivé zlomeniny. „V důsledku vážného zdravotního stavu musel být pes Artuš hospitalizován na veterinární klinice,“ dodala žalobkyně.

Pejska na konci loňského června vysvobodil přítel matky obviněného. Našel jej v jeho bytě ve zuboženém stavu zalezlého ve skříni.

„Měl úplně oholenou srst. Na zemi byly psí výkaly, chlupy a rozsypaná síra, všude se válely znečištěné papírové utěrky,“ líčil muž policistům, jak vypadalo místo nálezu.

Za týrání fenky dostala majitelka podmínku. Dva roky nesmí chovat zvířata

Krimi

Také jim ale řekl, že Martin se zjevně o psa velmi bál a měl ho rád. Přehnanou péči vysvětlil tím, že mladík v té době užíval drogy, které se podepsaly na jeho psychickém stavu.

Veterinářům se tak dostal do ruky pes, který byl těžce apatický a neměl snahu se vůbec hýbat. „Měl poraněné oko, hnisavé rány po těle a poleptanou pokožku. Nejhorší byla zlomenina stehenní kosti na pravé noze,“ uvedla zvěrolékařka Markéta Janoušová.

Prý ho léčil

Obviněný muž odmítl, že by psovi úmyslně ubližoval. Tvrdil, že když se mu zdál nemocný, tak s ním obcházel veterináře. Protože prý každý zvěrolékař stanovil jinou diagnózu, tak se řídil pro něj tou nejdůvěryhodnější a podle toho také psa léčil.

Když například veterináři zjistili, že má Artuš zvětšenou prostatu a kýlu, tak mu podle svých slov zavedl do konečníku rourku, aby ho ušetřil údajných velkých potíží při vyprazdňování.

Chtěl zahnat psa vidlemi, aby mu nepokousal dítě. Zvíře zranil a teď má na krku policii

Krimi

Ke zlomenině nohy řekl, že když si všiml Artušova kulhání, do hodiny s ním dojel na veterinární kliniku. „Z kapacitních důvodů mi psa odmítli operovat. Nedostal dlahu ani žádná léčiva. Tak jsem se o něj postaral sám,“ vypověděl medik na policii.

K případu se loni vyjádřila i lékařská fakulta. Podle ní šlo o studenta, který pracoval v Biomedicínském centru v oblasti analýzy bakterií.

„Nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí,“ uvedla škola v prohlášení.

Mnoho lidí dnes lituje, že si kvůli pandemii pořídili domácího mazlíčka

Žena

Znalci u obviněného medika nezjistili žádnou duševní chorobu, kvůli které by se nedokázal zcela ovládnout a za své jednání by tak nemohl být trestně odpovědný.

Reklama

Výběr článků

Načítám