Hlavní obsah

Mnoho lidí dnes lituje, že si kvůli pandemii pořídili domácího mazlíčka

21. 7. 2021, 10:02

Během koronavirové pandemie si mnozí lidé, aniž by předtím o tom vůbec uvažovali, pořídili domácího mazlíčka. Dnes řada z nich tohoto rozhodnutí lituje. Jednak se potýkají s potížemi s jejich výchovou, svým návratem do zaměstnání navíc přišli o čas, který jim mohli předtím věnovat.

Foto: Profimedia.cz

Domácí mazlíčci

Článek

„Máme tu spoustu nových, velmi nezkušených majitelů – lidí, kteří buď domácího mazlíčka nikdy neměli, anebo jen v dětství,” upozorňuje pro The Guardian Linda Cantleová ze zvířecí charity Wood Green.

Poradenská linka, kterou tato charita bezplatně provozuje, podle ní nyní přijímá průměrně o 66 procent telefonátů více než v loňském roce. „Lidé čekali, že domácí mazlíček přijde do jejich života a bude úžasný a budou spolu žít šťastně až do smrti. Ale realita může být o dost náročnější,” dodala.

Průzkum provedený mezi více než 2000 majiteli zvířat zjistil, že téměř polovina lidí ve věku 18 až 34 let lituje svého rozhodnutí pořídit si během uzávěry domácího mazlíčka, totéž platí pro třetinu lidí ve věku od 35 do 54 let. Zvíře, jehož pořízení litují nejčastěji, je králík.

„Králíci jsou často vnímáni jako mazlíčci pro začátečníky,” řekla Cantleová. „Ale pravda je, že králíci nejsou příliš dobrými společníky pro děti. Nemají například rádi, když je někdo zvedá.” To dávají najevo tím, že ve strachu pádí pryč, anebo kopou svýma silnýma nohama. „Výsledkem je, že je lidé nechtějí brát do ruky, nebo se o ně dokonce starat,” dodala.

Řadu psů pořízených během pandemie trápí separační úzkost

Styl

„Králíci jsou také nároční co do údržby klece. Králík denně vyloučí 200 až 300 bobků. Navíc potřebuje jak společnost, tak velký výběh, jinak upadne do depresí. Králík v depresi začne být velmi klidný, méně se krmí a obvykle tráví spoustu času ukrytý v prostoru na spaní,” uvedla Cantleová.

Během uzávěry také značně stoupla poptávka zvířecích majitelů po výcviku a individuálních sezeních. Většinou šlo o zvířata projevující úzkostné nebo agresivní chování – například psy, kteří po uvolnění koronavirové uzávěry štěkají, nebo dokonce útočí na návštěvy v bytě či domě.

Také další organizace zabývající se pomocí domácím mazlíčkům a jejich majitelům zažily nárůst počtu lidí, kteří potřebovali pomoc s kočičím či psím chováním během pandemie. Podle Asociace poradců pro chování domácích mazlíčků (APBC) se poptávka přinejmenším zdvojnásobila.

Tomáš Nushart: Trénink musí psa bavit, musí mu vonět a chutnat

Styl

Mluvčí APBC Rosie Bescobyová, odbornice na zvířecí chování, uvedla, že problémy měli především majitelé koček. „Některé kočky mají velký problém, když jsou děti doma, dělají hluk a nenechají je na pokoji. Když jsou kočky vystresované, často začnou močit po domě. Počet těchto případů rozhodně stoupl,” řekla Bescobyová.

U některých koček se kvůli úzkosti a stresu objevuje obsesivní chování – lížou si jednu část těla tak dlouho, dokud ji nemají v podstatě olysalou.

Podle Cantleové se kočky chovají tímto způsobem, protože jsou „ve zvířecím světě nejvíce posedlé touhou mít všechno pod kontrolou”. Spousta z nich je zvyklá v klidu pospávat, když jsou páníčkové pryč z domu. „Kočky mají rády svou rutinu a najednou se všechno změnilo,” uvedla Cantleová.

U některých koček se kvůli úzkosti a stresu objevuje obsesivní chování – lížou si jednu část těla tak dlouho, dokud ji nemají v podstatě olysalou.

Naopak papoušci si natolik užívali, že mají neustále své páníčky doma, že nyní trpí separační úzkostí, když majitelé odejdou z domu – nebo dokonce z místnosti. „Papoušci jsou zvyklí volat své hejno,” řekla Bescobyová. „Když zůstanou sami, začnou hodně hlasitě křičet.”

Anketa

Pořídili jste si během pandemie nového domácího mazlíčka?
Ano, a také toho litujeme
3,3 %
Ano, ale rozhodně toho nelitujeme
32,4 %
Ano, dnes bychom volili raději jiné zvíře
1,5 %
Ne, ale uvažovali jsme o tom
7,1 %
Ne, bylo nám jasné, že po skončení pandemie by nadešel problém
55,7 %
Celkem hlasovalo 1907 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků