Hlavní obsah
 

ON-LINE: Poprvé se sešla nová Sněmovna

V pondělí se poprvé sešli nově zvolení poslanci na ustavující schůzi Sněmovny. Nejprve složili slib, následně je čekal nabitý program, který bude pokračovat i v následujících dnech. Jednání Novinky sledovaly v on-line reportáži.

 
ON-LINE: Poprvé se sešla nová Sněmovna

 Vážení čtenáři, dnešní on-line skončil. Děkujeme za pozornost.

15:03 - Schůze byla přerušena do středečních 10 hodin.

14:59 - Kolovratník vyhlásil stanovení návrhů na členy mandátového a imunitního výboru a na kandidáty na předsedu, místopředsedy a ověřovatele Poslanecké sněmovny do pondělních 17 hodin.

14:57 - Sněmovna odklepla 16členný mandátový a imunitní výbor.

14:56 - Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura otevřel rozpravu ke stanovení počtu členů mandátového a volebního výboru.

,,Dohodli jsme se s šéfy ostatních klubů, že počet členů stanoví Poslanecká sněmovna na 16,” oznámil.

14:55 - Poslanci jednomyslně schválili ustanovení volební komise.

14:50 - Šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO) zahájil třetí bod jednání a seznamuje poslance s podrobnostmi vzniku dané komise včetně složení pro následující volební období.

U řečnického pultíku požádal poslance, aby její ustavení odsouhlasili.

14:48 - Vondráček oznámil, že slib bez výhrad složilo všech 190 přítomných poslanců.

14:33 - Slib již složili i oba bratři Okamurové. Nejprve starší Hayato (KDU-ČSL), po něm i mladší Tomio (SPD).

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Na snímku Hayato Okamura (vlevo) a Tomio Okamura.

Foto: Jan Handrejch, Právo

14:04 - Šéf ODS Petr Fiala, jako nejstarší z dosavadních místopředsedů a současně opětovně zvolený poslanec, přečetl poslanecký slib. Následně přistupují k řečnickému pultíku další poslanci v abecedním potvrzení a slib stvrzují.

,,Slibuji,” zaznívá opakovaně za potřesení rukou s Vondráčkem. Následně se zvolení členové dolní komory podepisují do archu u vedlejšího stolku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v poslanecké lavici.

Foto: Jan Handrejch, Právo

14:01 - Ustavující schůzi, která tradičně začala státní hymnou, zahájil exšéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který ji ze své pozice svolal.

14:00 - Začala schůze Poslanecké sněmovny.

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu.

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ustavující schůzi bude až do zvolení nového předsedy řídit v souladu se zákonem bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). V úvodu schůze proto nejprve složí slib on a pak zbývající poslanci.

Pondělní část první schůze by měla trvat poměrně krátkou dobu. Vedle slibu poslanci mimo jiné vyslechnou zprávu o ustavení volební komise a projednají návrh na zřízení mandátového a imunitního výboru.

Ostře sledovaná bude zejména volba vedení dolní komory, která se má odehrát v režii koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a PirSTAN, které disponují většinou 108 mandátů a sestavují také vládní kabinet.

Do čela dolní komory by se měla postavit šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je jedinou nominantkou „pětikoalice”.

Po volbě předsedy plénum rozhodne o místopředsedech, jejichž počet by měl z původních pěti vzrůst na šest. Očekává se, že již v prvním kole tajné volby uspějí kandidáti Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Olga Richterová (Piráti).

Ze stran mířících do opozice by měla projít také nominantka ANO Jana Mračková Vildumetzová. U nominace Radka Vondráčka se dají čekat diskuse, podobně jako u (ne)zastoupení SPD, jehož zástupce ve sněmovním vedení odmítají SPOLU a PirSTAN.

Při první schůzi budou poslanci sedět v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým stranickým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi. Kupříkladu šéf SPD Tomio Okamura se tak posadí vedle svého bratra Hayata, zvoleného za KDU-ČSL.

Až po ukončení schůze podá demisi nynější vláda ANO a ČSSD vedená Andrejem Babišem (ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků