Hlavní obsah
Velvyslanec Čínské lidové republiky Čang Ťien-min Foto: Petr Horník, Právo

Politolog: Reakce měla být okamžitá a rázná, za příspěvek čínského velvyslance o Babišovi si můžeme sami

Snahy premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ponouknout čínskou ambasádu ke stažení komentáře, který se na jejím webu a na Facebooku objevil po schůzce velvyslance Čang Ťien-mina s Babišem ohledně potenciální rizikovosti produktů čínských firem Huawei a ZTE, se minuly účinkem. Podle politologa Jana Kubáčka se česká strana dopustila hned několika chyb a Čína nemá důvod ustupovat.

Velvyslanec Čínské lidové republiky Čang Ťien-min Foto: Petr Horník, Právo
Politolog: Reakce měla být okamžitá a rázná, za příspěvek čínského velvyslance o Babišovi si můžeme sami

V komentáři čínské ambasády po schůzce s Babišem se píše: „Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.”

„V diplomacii platí, že ten krok musí být pokud možno jasný a rychlý,“ uvedl Kubáček k české reakci, která naopak zabředla v konflikt na domácí scéně. [celá zpráva]

Babiš na začátku týdne prohlásil, že se již ke schůzce s velvyslancem nechce vracet, a ministr Petříček se smířil s tím, že „vstřícné gesto” z čínské strany nedorazí. [celá zpráva]

V další eskalaci nevidí smysl ani politolog. „Jediným možným řešením je spor ukončit, bedlivě ho sledovat  a pokud možno mít český výrok dobře vyargumentovaný,“ uvedl Kubáček s poukazem na nejednotné reakce po varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) před užíváním softwaru a hardwaru obou firem v rámci klíčové infrastruktury státu.

Následná schůzka premiéra s velvyslancem, jejíž obsah čínská ambasáda prezentovala na webu formou, kterou Babiš označil za lživou, pak byla dalším přešlapem, jemuž se dalo předejít.

【Předseda vlády ČR Andrej Babiš se setkal s velvyslancem Zhangem Jianminem】 Dne 23. prosince se předseda vlády České...

Zveřejnil(a) Chinese Embassy in Prague (Velvyslanectví Čínské lidové republiky) dne Neděle 23. prosince 2018

Podle Kubáčka je problematické, že se setkání premiéra s čínským velvyslancem neodehrálo klasicky diplomatickou formou se svědky. „Druhý neprofesionální vstup byl, že se do toho velmi zvláštními výroky začal ingerovat (vstupovat; pozn. red.) prezident republiky, a teď se dozvídáme, že chybějí argumenty na straně NÚKIB,“ podivil se.

Čína českých přešlapů dokázala využít. Není ostatně tajemstvím, že čínská zahraniční politika je i vůči větším státům než ČR ofenzivní a sebevědomá. Stejně razantní a vyargumentovaná proto musí být i odpověď.

„Ukazuje se, že pokud do toho česká strana nejde plnohodnotně a profesionálně, těžko může něco vymáhat,“ uzavřel s tím, že kauza se patrně bude táhnout dál a „bude předmětem nějakého boje v ekonomické diplomacii”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků