Hlavní obsah
Pavel Drobil a Martin Knetig Foto: Novinky

Policie obvinila Drobilova exporadce Knetiga z nepřímého úplatkářství

Policie obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce někdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Pavel Drobil a Martin Knetig Foto: Novinky
Policie obvinila Drobilova exporadce Knetiga z nepřímého úplatkářství

"Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 bylo policejním orgánem doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání M.K. v kauze údajných machinací s veřejnými zakázkami na SFŽP," uvedla Zenklová. Muž je podle ní podezřelý z nepřímého úplatkářství v souvislosti s ukládáním peněz v bankách. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení.

Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 miliónů korun. Zatím případ neuzavřeli. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu.

Případ podplácení Michálka ze strany Drobila policie v půlce června odložila. Následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala či nejednala na jeho pokyn. Odložení zkontroluje Nejvyšší státní zastupitelství.

"Nevím, za jaký čin byl konkrétně obviněn z nepřímého úplatkářství, takže nemohu posoudit, co se na SFŽP nezákonného stalo,"  konstatoval ve čtvrtek Drobil s tím, že se již po propuknutí aféry od nahrávky distancoval a Knetiga vzápětí propustil.

Kauza stála Drobila křeslo

Drobil oznámil odchod z čela ministerstva životního prostředí loni v prosinci poté, co jej tehdejší šéf SFŽP Libor Michálek upozornil na údajnou korupci na SFŽP.

Drobilův poradce Knetig na tajných nahrávkách popisoval, jak se prý dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi s tím, že si rozhovory nahrál. Zaznamenal si také schůzku s Drobilem. Ministr v nahrávce Michálka vyzval, aby šel buď na policii, nebo záznam s Knetigem zničil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků