Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Policie chce snahou o vydání Babiše ovlivnit volby, zopakoval Pelikán poslancům

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) si stojí za svými slovy o tom, že policie byla při žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) motivována snahou ovlivnit volby. Názor, který před týdnem sdělil Respektu, ve středu prezentoval na jednání ústavně-právního výboru, který se kvůli jeho slovům sešel.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Policie chce snahou o vydání Babiše ovlivnit volby, zopakoval Pelikán poslancům

Pelikán namítal, že ODS od razie na Úřadu vlády v roce 2013 mluví o policii jen jako o partě policejních plukovníků. „Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak rovnou volal vyšetřovateli v případě, který se týkal jeho stranické kolegyně,” odkázal Pelikán na případ stíhání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Připustil, že svým rozhovorem neposunul politickou kulturu směrem vzhůru. „Ale není to tak, že bych tím rozhovorem spáchal něco děsivého,“ uvedl.

Věřím v právní stát, tvrdí ministr

Ministr trvá na tom, že svými slovy nepoškodil policisty. „Já jsem nehovořil o tisících policistech, právním státu. Já mám plnou důvěru v právní stát,“ řekl poslancům. Vysvětlil, že hovořil o konkrétním úkonu konkrétního policisty.

Podle Pelikána je jisté, že oba poslanci nebudou obžalováni do voleb a bude nutné o jejich vydání po volbách žádat znovu, pokud obhájí mandát. „Na svém závěru (že policii motivovalo ovlivnění voleb) si proto dovoluji setrvat,” konstatoval.

Pelikán minulý týden Respektu řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod k tomu, aby žádala o zbavení imunity právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,” řekl.

Pelikán následně se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci. [celá zpráva]

Kdy může policie konat? ptal se Farský

Iniciátor středeční schůze výboru, poslanec Jan Farský (STAN, za TOP 09), řekl, že v rozhovoru bylo několik alarmujících momentů. „Dodnes si nejsem jistý, jestli si pan ministr uvědomuje, do jakého postavení orgány činné v trestním řízení dostal. Je to živý případ,“ uvedl Farský. Pelikánovo vyjádření podle něj podrývá právní stát a důvěru v justici. Farský by očekával vysvětlení, omluvu nebo odchod ministra. Pelikána vyzval, ať předloží kalendář, kdy lze podle jeho názoru kauzy politiků řešit.

Policie žádá Sněmovnu o souhlas s vydáním Babiše a Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. O jejich vydání bude jednat ve středu odpoledne mandátový a imunitní výbor. Jeho místopředseda Martin Plíšek (TOP 09) řekl, že činnost poslanců výboru ohledně žádosti o vydání obou poslanců je nadstandardní.

Pelikánovy výroky Plíšek označil za vážné, nepřijatelné a nehorázné. „Nejsou opřeny o žádný konkrétní důkaz. Když je činí právník, měl by ty věci doložit, omluvit se – nebo odstoupit,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků