Hlavní obsah
 

Pokud nebude vláda do června, je to na ústavní žalobu, řekl Bělobrádek

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ve středu odpoledne po schůzce u prezidenta Miloše Zemana na Hradě řekl, že pokud nebude vláda s důvěrou Sněmovny do června, bude Zeman konat. Podle Bělobrádka by to bylo i na ústavní žalobu.

 
Pokud nebude vláda do června, je to na ústavní žalobu, řekl Bělobrádek

„Prezident mi sdělil, že už nechce dále prodlužovat situaci, kdy je tady vláda bez důvěry,“ řekl po jednání předseda lidovců. Miloš Zeman dlouhodobě prosazuje, aby byla vláda s důvěrou sestavená do konce června a podle Bělobrádka příliš nepočítá s tím, že by to tak nebylo.

„Pokud by dál tato situace pokračovala, tak bude prezident jednat a je to i na ústavní žalobu. To je věc, která jde proti duchu ústavy,” řekl po jednání Bělobrádek.

Ústavní žalobu podává Senát se souhlasem Poslanecké sněmovny proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu. A to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.

Dále zopakoval, že obě současné varianty, ať už menšinová koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů, nebo jednobarevná vláda ANO s podporou KSČM a SPD, jsou pro lidovce nepřijatelné. Bělobrádek očekává, že právě pro jednu z těchto variant bude prezident hledat podporu i na sobotním sjezdu komunistů, kde Zeman vystoupí jako host.

Sám prezidentovi představil další varianty možné vlády - bez lídrů stran nebo poloúřednickou variantu i tu, kterou ve Sněmovně navrhl minulý týden, tedy vytvoření menšinové vlády z tzv. opozičních demokratických stran, které mají ve Sněmovně 85 hlasů. To však nepodpořili ani možní koaliční partneři. [celá zpráva]

Schůzky na Hradě pokračují

Už v úterý odpoledne za Milošem Zemanem na Hrad dorazil předseda druhé a třetí nejsilnější strany ve Sněmovně, Petr Fiala z ODS a lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Po jednání řekli, že pro Miloše Zemana je Andrej Babiš jediným, kdo může sestavovat vládu. Zeman podle Bartoše zároveň upřednostňuje menšinovou vládu ANO s ČSSD, nikoli tu s podporou SPD. [celá zpráva]

Ve čtvrtek se Zemanem sejde předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten by ho měl informovat i o průběhu jednání s hnutím ANO. O tom, zda sociální demokraté nabídku přijmou, bude v pátek rozhodovat grémium a předsednictvo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků