Hlavní obsah
Karel Schwarzenberg v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce Foto: Petr Horník, Právo

Pokud mě Nečas a Zeman obejdou, je to konec vlády, pohrozil Schwarzenberg

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v reakci na slova prezidenta Miloše Zemana, že se na nových velvyslancích dohodne s premiérem a šéfa Černínského paláce tak vyšachuje, prohlásil, že by tento krok znamenal konec vlády.

Karel Schwarzenberg v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce Foto: Petr Horník, Právo
Pokud mě Nečas a Zeman obejdou, je to konec vlády, pohrozil Schwarzenberg

Schwarzenberg nevěří, že by to premiér Petr Nečas (ODS) udělal. Byl by to totiž konec jeho kabinetu, protože by podle Schwarzenberga TOP 09 z vlády odešla a už ji nepodporovala.

„Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já – to by nikomu nevadilo – ale celá strana by odešla z koalice i z vlády,“ řekl Právu Schwarzenberg.

Vykládat ústavu tak, že při jmenování velvyslanců je ministr zahraničí nepotřebný, není podle něj možné. „To bych si mohl vzít sinekuru (důchod z úřadu bez povinností, pozn. red.) a vůbec nepracovat, protože by to bylo zbytečné. Když nemá ministerstvo zahraničí zásadní vliv na jmenování velvyslanců, tak mu berou nástroje jeho politiky. To je nesmysl,“ podotkl šéf diplomacie.

Zeman o možnosti dohodnout se na velvyslancích jen s Nečasem mluvil pří státní návštěvě Rakouska.

„Věřím, že tyto spory budou brzy ukončeny. Ústava říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Buď se dohodnu s ministrem zahraničí, anebo se dohodnu s panem premiérem,“ řekl Zeman ve Vídni na společné tiskové konferenci se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. [celá zpráva]

Zeman se Schwarzenbergem se již delší dobu přou o jmenování velvyslanců. Schwarzenberg odmítl Zemanův návrh, aby se velvyslankyní na Slovensku stala bývalá první dáma Livie Klausová, Zeman zase dosud neschválil Schwarzenbergovy adepty do jiných diplomatických postů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků