Hlavní obsah
 

Podvodní bagr upravuje dno Berounky

Podvodní stroj v těchto měsících odstraňuje nánosy ze dna řeky Berounky u jezu v Černošicích - Mokropsech. Práce tohoto poněkud ojedinělého stroje není k vidění každý den. Bagr je ovládán jen vysílačkou.

 
Podvodní bagr upravuje dno Berounky

V ČR je těchto strojů pět, díky speciálnímu komínu mohou pracovat v až sedmimetrové hloubce.

Muž, který stroj ovládá, stojí na břehu a využívá speciálního přístroje. Nahoře přímo na komíně je anténa a právě přes ni se přenáší signál.

Kromě odstraňování nánosů ze dna má vodní bagr i jiné využití, může sloužit například k opevňování břehu kamenným záhozem, a to v místech, která jsou méně přístupná.

Nánosy mění tok vody

Podvodní bagr momentálně odstraňuje nánosy z lokality pod jezem Mokropsy. „Toto odstraňování děláme, protože nánosy v této lokalitě významně ovlivňují odtokové poměry. V zimě to má pak negativní vliv, protože se tvoří ledové bariéry a zachycují se ledové kry a potom dochází k zaplavení okolních míst a pozemků,“ popsal mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Objem vytěžených nánosů činí na tomto území 8200 metrů krychlových. Těží se celkově na úseku dlouhém 3,6 kilometru. Odhadované náklady na odstranění nánosů se vyšplhají téměř na pět miliónů korun.

Odtěžování by mělo trvat do konce března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků