Hlavní obsah
Ředitelka pražské krajské hygienické stanice Zdeňka Jágrová Foto: Jan Handrejch, Právo

Počet vytrasovaných je obrovský, ale lidé nevědí, kde se nakazili, říká hygienička Jágrová

I přes náznak zlepšení v posledních dnech, které se projevuje poklesem nově potvrzených případů nákazy i poklesem reprodukčního čísla, je v Praze 30 procent testů pozitivních. Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové jde o velmi vysoké číslo, které ukazuje, že komunitní přenos pokračuje.

Ředitelka pražské krajské hygienické stanice Zdeňka Jágrová Foto: Jan Handrejch, Právo
Počet vytrasovaných je obrovský, ale lidé nevědí, kde se nakazili, říká hygienička Jágrová

Jágrová v pondělí ve vysílání České televize uvedla, že poslední celorepubliková čísla sice vypadají optimisticky, je však třeba vyčkat, zda nastolený trend bude skutečně sestupný.

V hlavním městě se kvůli vysokému počtu případů nedaří trasovat veškeré kontakty nakažených.

„Není to jenom o tom, že nestíháme trasovat, naši zaměstnanci pracují neustále, téměř dnem i nocí a ten počet vytrasovaných lidí je obrovský,” uvedla Jágrová s tím, že „1200 lidí vytrasovaných za jeden den je na 160 zaměstnanců neskutečně vysoké číslo”.

„Nicméně ti lidé sami nevědí, kde se nakazili,” dodala na vysvětlenou. V populaci je podle ní stále příliš mnoho zdrojů nákazy.

Problémem podle ní je i to, že stále existuje skupina lidí, kteří se navzdory restrikcím i doporučením setkávají. Dalším problematickým faktorem je skutečnost, že ne všichni lidé jsou stejně zodpovědní a stále se objevují případy, kdy někdo nosí roušku takříkajíc „na půl žerdi”.

Hygienička zmínila i to, že někteří lidé, kteří mají zdravotní obtíže naznačující možnou nákazu koronavirem „nejdou k lékaři, protože nechtějí ventilovat svoji nemoc a neuvědomují si, že je třeba dohledat jejich kontakty, které mohou být dalším zdrojem nákazy”.

Pokud se potvrdí pozitivní trend, bude nyní největším úkolem správné načasování uvolňování opatření. V této souvislosti se nejčastěji mluví o návratu nižších ročníků základních škol do lavic.

„Bude to velmi složité, jakmile ty děti půjdou do školy, tak nám zase stoupne počet hlášených onemocnění,” uvedla Jágrová, podle níž musíme být na tuto situaci připraveni a musí být nejprve uvolněna nyní obsažená lůžka v nemocnicích.

„Nejhorší situace, co nás může potkat, je uzavřít-pustit-uzavřít pustit,” popsala rizika předčasného uvolnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků