Hlavní obsah

Plameny otevření Národního muzea nezpozdí. Podívejte se do epicentra požáru

Páteční požár v historické budově Národního muzea v Praze nezpozdí rekonstrukční práce, a nebude tak mít vliv na plánované otevření muzea na podzim roku 2018. V pondělí to řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Plameny poškodily zhruba 70 metrů čtverečních půdních prostor.

Plameny otevření Národního muzea nezpozdí. Podívejte se do epicentra požáru

Po ohledání místa se podle Lukeše ukázalo, že výše škod bude zřejmě menší než původně odhadovaných deset miliónů korun.

„Požár naštěstí nezpůsobil na budově závažnější škody, a rekonstrukce tak může pokračovat podle původního harmonogramu. V tuto chvíli tedy není ohrožen ani původní termín otevření Historické budovy Národního muzea, který plánujeme na podzim 2018,“ uvedl ředitel Národního muzea.

Ještě v pátek byla odstraněna poškozená střešní krytina, proveden celkový úklid, likvidace suti a odpadu v okolí ohniska požáru. Ze střechy dělníci odstranili ohořelé krokve, opatřili ji novými a zakryli je plastovou fólií.

BEZ KOMENTÁŘE: Požár muzea z vrtulníku s termovizí

Video: Policie ČR

Do podlah bylo provedeno několik sond, které sloužily ke zjištění přítomnosti vody v násypech. Většina vody, kterou hasiči použili při likvidaci požáru, byla zachycena díky vrstvám izolace, nátěrů a PVC podlah. Nepoškozena zůstala i stropní výmalba v přízemí budovy.

Během rekonstrukce se podle Jana Kučery z Metrostavu stejně plánovalo tyto části odstranit. „Z prostorových důvodů se zde po válce udělaly kanceláře. V projektu je udělat celou novou střechu, zničit to ošklivé z 50. let (20. století) a udělat z toho památku 19. století,“ řekl Lukeš.

Ventilace nebo rozvody

Příčina požáru podle ředitele stále není známá. V inkriminované části budovy se nachází azbest, u něhož je jakési odclonění, aby se jeho částečky neuvolňovaly do okolí. „Proto tam 24 hodin denně byla ventilace a buď technickou závadou na té ventilaci, nebo na elektřině k ní vedoucí pravděpodobně došlo k zahoření,“ uvedl Lukeš. Příčinu požáru zjišťují hasiči s kriminalisty.

„Štěstí bylo, že to zaprvé zastavila protipožární přepážka…, potom bleskurychlý zásah hasičů s tím, že zázrakem se ten požár nedostal do kopule, protože potom by to byl zásadnější problém. A další dobrá zpráva je, že ani voda, čehož jsme se báli, neprotekla a odpařila se při hašení,“ řekl ředitel muzea.

Požár západního křídla budovy na Václavském náměstí vypukl kolem půl druhé v noci na pátek. [celá zpráva]

Národní muzeum bude náhradu požadovat po zhotoviteli stavby Sdružení M-P-I. Škody by měla pokrýt pojistka. [celá zpráva]

Budova muzea je několik let kvůli generální rekonstrukci vyklizená. Po otevření muzea budou k prvním výstavním projektům patřit expozice připomínající vznik samostatného Československa a v roce 2019 pak velká výstava o české egyptologii se zápůjčkami s káhirského muzea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků