Hlavní obsah

Pithart odmítl kandidovat na prezidenta

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) nebude kandidovat na prezidenta. O svém rozhodnutí už informoval celostátní výbor KDU-ČSL. Zdůvodnil to tím, že nechce jít do předem prohraného boje.

Pithart odmítl kandidovat na prezidenta

"Je jistě možné jít do boje s šancí na vítězství, a pak čestně prohrát. Nechci však jít do předem prohraného volebního zápolení, které mi pak dodatečně bude opentlováno nějakými útěšnými adjektivy," uvedl Pithart. Text prohlášení si můžete přečíst ZDE

Pithart podle svých slov nechce ubírat hlasy těm, kdo budou mít větší šanci v prezidentských volbách zvítězit. Přesto poděkoval za silnou podporu, kterou prý cítil mezi širším vedením KDU-ČSL.

O tom, že se šéfové politických stran nakonec dokáží shodnout na silném vyzyvateli Václava Klause, ale Pithart příliš přesvědčen není. "Výsledek je zatím tristní. Hrozí opakování trapných situací před pěti lety. Prezident republiky, ať již jím bude zvolen kdokoli, zasluhuje být zvolen v zápolení, které nebude příběhem, jenž - řečeno drsně se Shakespearem - vypráví blb," kritizoval v prohlášení pro veřejnost Pithart.

O možné nominaci Pitharta se mluvilo minulé pondělí na jednání širšího vedení KDU-ČSL. Místopředseda Senátu poté řekl, že si bere týden na rozmyšlenou.

Pithart o křeslo hlavy státu soupeřil již v lednu 2003, tehdy postoupil z prvního kola do přímého duelu s Václavem Klausem. Ve druhém kole získal podporu 89 poslanců a senátorů, v kole třetím pak hlasy 84 zákonodárců. Klaus ale pokaždé dosáhl trojciferného výsledku, byť na zvolení to nestačilo. Zvolen byl ve třetím kole třetí volby.

U Pitharta vadila stranickost

Předseda zelených Martin Bursík již dříve uvedl, že Pithart má pro volbu prezidenta velký handicap, který spočívá v jeho vyhraněné stranickosti. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce také potvrdil, že nejvážnějším favoritem zelených je ekonom Jan Švejnar.

Sociální demokraté dávají přednost spíše šéfovi Akademie věd Václavu Pačesovi nebo bývalém ministru zahraničí Jiřímu Dientsbierovi.

Někteří lidovci se netají názorem, že když se nepodaří najít silného a kvalitního protikandidáta, bylo by lepší podpořit současného prezidenta. Ministr financí Miroslav Kalousek rovnou řekl, že Klaus by měl na Hradě zůstat dalších pět let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků