Hlavní obsah
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík Foto: Ondřej Deml, ČTK

Piráti napadli u Ústavního soudu plošné šmírování lidí

S podpisy 58 poslanců se Piráti rozhodli podat u Ústavního soudu (ÚS) návrh na zrušení paragrafů několika norem, které podle nich umožňují „plošné šmírování lidí a uchovávání osobních dat”. Podle Pirátů je v tomto případě česká legislativa v rozporu s verdikty Soudního dvora EU.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík Foto: Ondřej Deml, ČTK
Piráti napadli u Ústavního soudu plošné šmírování lidí

Podle Pirátů je uchovávání dat o hovorech a textových zprávách, i o tom, odkud se lidé připojují na internet a komu posílají e-maily, šmírováním.

Předkladatelé připomínají, že podle verdiktu soudního dvora EU „státy nemají právo plošně uchovávat data o uživatelích komunikačních sítí”.

„Moderní technologie nevnímáme jako bič na lidi. Stát nemůže svévolně zneužívat své prostředky k tomu, aby šmíroval občany,“ uvedl poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Návrh strana zpracovala ve spolupráci s neziskovou právní organizací Iuridicum Remedium (IuRe).

Právník Jan Vobořil z IuRe podotkl, že loni žádaly oprávněné orgány údaje jen o mobilních telefonech v téměř půl miliónech případů. Dvojnásobný meziroční nárůst žádostí nicméně neměl vliv na objasněnost kriminality.

„Navíc náklady na šmírování představují pro stát výdaje v řádech několika stovek miliónů ročně. Občané si ve výsledku daněmi připláceli za to, že je stát měl za sprosté podezřelé,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků