Hlavní obsah
Ivan Pilný Foto: Novinky

Exministr Pilný odchází z ANO. Místo diskuse na mě uvalili karanténu, stěžuje si

Bývalý poslanec ANO a ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) Ivan Pilný (76) opouští řady vládního hnutí ANO. Informoval o tom v dopise předsedovi ANO premiéru Andreji Babišovi. Důvodem odchodu je nespokojenost se stavem politiky či absence demorkatické diskuse, jak v ANO, tak mimo něj.

Ivan Pilný Foto: Novinky
Exministr Pilný odchází z ANO. Místo diskuse na mě uvalili karanténu, stěžuje si

„To, co mně vadí, je absence demokratické diskuse a výměny názorů na dlouhodobé a aktuální problémy, před kterými nestojí jen hnutí ANO, ale země, ve které žijeme,” stojí v dopise.

Pilný v něm také uvádí, že už dlouho posouvá hranice, které považuje za nepřekročitelné.

Zároveň se opřel i do vnitřního fungování hnutí. „Místo věcné diskuse o mých názorech a argumentech, které nejsou v hnutí ojedinělé, je na mne uvalena 'karanténa' monitoringu hnutí a následuje bezdůvodné odstranění z poslední funkce ve státní správě, o kterém jsem se dozvěděl z médií. Politika není procházka po louce plné fialek, takže to neberu osobně,” napsal Pilný.

Na mysli má svoje odvolání z výboru Státního fondu dopravní infrastruktury, kde působil osm let.

Ostře se vyjádřil taktéž na adresu premiéra Andreje Babiše, připomněl i jeho spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem.

Populismus a hradní otec

„Není možné ani firmu, natož stát, spravovat neustálým nepředvídatelným přeskakováním mezi mikromanagementem a řízením odborníky. Nemůžeme být obětí populistického stylu vládnutí neschopného se rozhodovat podle dlouhodobých cílů. Teď máme bohužel politiky, jejichž jediným cílem je vyhrát volby,” tvrdí.

„Nad nimi ční hradní otec, který si chce zbytek svého mandátu prostě užít,” dodal.

Pilný byl v letech 2013 až 2017 poslancem. Byl i předsedou sněmovního hospodářského výboru. V květnu 2017 se stal ministrem financí, když nahradil svého předchůdce, kterým byl Babiš. Do dubna 2019 byl náměstkem ministryně průmyslu a obchodu. Nadále zůstává pražským zastupitelem za hnutí ANO.

Vystudoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze. Začátkem 90. let zakládal českou pobočku Microsoftu, v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků