Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Peníze místo stravenek. Vláda schválila daňový balíček

Zaměstnanci by mohli moci od příštího roku dostat místo stravenek peníze. Počítá s tím daňový balíček ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), který v pondělí schválila vláda. Ten také počítá se zvýšením spotřební daně u tabáků a cigaret.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Peníze místo stravenek. Vláda schválila daňový balíček

„Stravenky nerušíme. Pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu, díky které si budou moct příspěvek na stravování dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci,“ uvedla Schillerová.

Daňové zvýhodnění paušálu by podle úřadu mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Ministryně ale upozornila na to, že bude záležet pouze na zaměstnavateli, zda tuto možnost využije, nebo zvolí papírové stravenky. „Pokud jim dosavadní model vyhovuje, mohou u něj zůstat a nic se pro ně nezmění,“ dodala Schillerová.

Po změně stávajícího systému volají podle šéfky resortu financí provozovatelé hospod. Ty nyní platí na úkor své marže vysoké provize běžně ve výši 5 až 7 procent stravenkářským společnostem.

Podle stravenkových firem je ale zásadním problémem stravenkového paušálu fakt, že ruší vazbu příspěvku na stravování. „Zaměstnanci budou moci příspěvek utratit za cokoliv a to velmi pravděpodobně odvede miliardy z pohostinství do jiných sektorů ekonomiky,” říká ředitel společnosti Benefit Management Václav Kurel.

Daň u tabákových výrobků

Daňový balíček počítá i s navýšením spotřební daně u tabákových výrobků, tedy jak ze surového tabáku, tak i ze zahřívaných tabákových výrobků.

Sazby se budou podle Schillerové navyšovat postupně, a to od roku 2021 do roku 2023. Každý rok se zvedne daň přibližně o 5 procent.

Podle materiálu ministerstva financí by mělo další zvýšení spotřební daně do rozpočtu podle předběžných odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků