Hlavní obsah
Vojáci s ostatky jednoho z padlých vojáků na letišti ve Kbelích Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Padlí čeští vojáci z Afghánistánu budou mít pohřby s vojenskými poctami

Čtveřice českých vojáků, kteří minulý týden zahynuli v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka, bude pohřbena 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Poslední rozloučení bude s vojenskými poctami, uvedla v pondělí mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.

Vojáci s ostatky jednoho z padlých vojáků na letišti ve Kbelích Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Padlí čeští vojáci z Afghánistánu budou mít pohřby s vojenskými poctami

„Je jen jeden horší návrat vojáka do vlasti, a to když se vrátí beze cti. Ti, kteří se ve čtvrtek vrátili, se vrátili se ctí. Byli vysláni svojí zemí, svojí politickou reprezentací do daleké země, aby plnili svůj úkol a splnili ho až do konce. Myslím si, že si úctu, a to nejenom od nás, ale i od všech obyvatel této země, za to, co dělají, zaslouží,” řekl k památce padlých vojáků náčelník Generálního štábu Petr Pavel.

Těla padlých převezl koncem minulého týdne vojenský speciál zpět do ČR. Krátké pietě přihlíželi na letišti ve Kbelích vedle pozůstalých rovněž politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

BEZ KOMENTÁŘE: Speciál s ostatky padlých vojáků přistál ve Kbelích

Video: Novinky

Prezident Zeman jim in memoriam udělí medaili Za hrdinství. Stejné ocenění dostane i pátý voják, který byl při útoku těžce zraněn a v neděli jej vojenský speciál ve vážném stavu přepravil do vlasti. [celá zpráva]

Libor Ligač a Jan Šenkýř

Foto: Armáda České republiky

Vojáci patrolující poblíž afghánské základny Bagrám přišli o život minulý týden v úterý poté, co se do davu civilistů vmísil sebevražedný atentátník, který na sobě odpálil výbušninu. Při útoku zahynulo i několik civilních osob včetně jednoho dítěte.

Ivo Klusák a David Beneš

Foto: Armáda České republiky

V noci na neděli byl v Afghánistánu zraněn další český voják. Pří útoku na hlídku utrpěl středně těžká zranění. [celá zpráva]

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by mohl být dopraven do ČR v příštích dnech.

Padlí vojáci

Rotmistr David Beneš (1986)  - příslušník 41. mechanizovaného praporu v Žatci. V minulosti byl třikrát nasazen v operaci ISAF na území Afghánistánu.

Četař Ivo Klusák (1980)  - příslušník 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Byl veteránem šesti zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.

Desátník Libor Ligač (1981)  - příslušník 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. Veterán dvou zahraničních operací ISAF v Afghánistánu.

Desátník Jan Šenkýř (1975) - příslušník 43. výsadkovému praporu do Chrudimi. Jednalo se o jeho první nasazení v zahraniční operaci. 

Armáda podle ministra nyní řeší, zda dočasně nedojde ke změně charakteru hlídek českých vojáků. Ministr nicméně nemyslí, že by útoky byly národnostně cílené. "Je to asi s největší pravděpodobností zvýšená aktivita teroristů," citovala ministra ČTK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků