Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Milan Malíček, Právo

Ovzduší v Ostravě se výrazně zlepšilo

Kvalita ovzduší v Ostravě byla vloni nejlepší za posledních pět let. Výrazně čistší vzduch v roce 2019 dýchali také obyvatelé většiny měst Moravskoslezského kraje. Přispělo k tomu mimo jiné teplejší počasí a kratší topná sezona nebo příznivé rozptylové podmínky.

Ilustrační foto. Foto: Milan Malíček, Právo
Ovzduší v Ostravě se výrazně zlepšilo

„Za nejlepší čísla za posledních pět let vděčíme z velké části teplejšímu počasí a lepším rozptylovým podmínkám. Mírné zimy znamenají kratší topnou sezonu, a tedy menší množství uvolněných škodlivin při vytápění do ovzduší. Zároveň s vlivem počasí se na pozitivních číslech odrážejí i ekologická opatření, která na svém území dělá město Ostrava,“ vysvětlila Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě (ČHMÚ).

Nejvýrazněji se zlepšení projevilo právě tady v Ostravě
meteoroložka Blanka Krejčí

Dodala, že rok 2019 byl podle dosavadních měření druhým nejteplejším od roku 1961. „Tím prvním nejteplejším byl rok 2018,“ upřesnila Krejčí s tím, že kvalita ovzduší se vloni nezlepšila jen v Moravskoslezském kraji, ale vlastně na území celého Česka.

„Nicméně nejvýrazněji se to zlepšení projevilo právě tady v Ostravě. Lze tedy předpokládat, že se na čistším ovzduší kromě teplého počasí a lepších rozptylových podmínkách podílela také opatření, která provádí město. Tuto hypotézu však budeme moci zcela potvrdit až po dlouhodobějším monitorování,“ upozornila meteoroložka.

Jen jedna smogová situace

V roce 2019 byla v Ostravě zaznamenána pouze jediná smogová situace ve dnech od 20. do 24. ledna. Trvala 94 hodin. V roce 2018 bylo smogových situací pět, celkem šlo o 332 hodin, kdy zde lidé dýchali nadlimitní množství prachu v ovzduší. V roce 2017 bylo také pět smogových situací, avšak trvaly dokonce 760 hodin.

Z měření odborníků vyplývá, že ve vzduchu bylo vloni za rok celkově méně prachu. Průměrná roční koncentrace sledovaných částic PM10 ani na jedné z ostravských měřicích stanic nedosáhla imisního limitu 40 mikrogramů na metr krychlový. Na třech měřicích stanicích v Ostravě – šlo o Radvanice, centrum města a Přívoz – byl ale ještě vloni překročen roční imisní limit pro průměrnou čtyřiadvacetihodinovou koncentraci polétavého prachu v ovzduší, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Může být za rok překročen 35krát.

Podle náměstkyně ostravského primátora Kateřiny Šebestové (ANO) bude město nadále pokračovat v ekologických opatřeních, která mají pomoci zlepšovat ovzduší.

„Budeme častěji, než vyžaduje zákon, čistit naše, krajské i státní komunikace, pokračovat v dotacích na výměnu starých kotlů za ekologické, ekologizujeme městskou hromadnou dopravu, pokračujeme i v takzvaných zelených projektech, které obnovují zeleň ve městě. Financujeme i měřicí stanice a speciální měřicí vůz na měření kvality ovzduší či ozdravné pobyty dětí,“ shrnula náměstkyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků