Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Sznapka, ČTK

Ostravské restaurace chystají rebelii

Provozovatelé některých ostravských restaurací zvažují, že ve středu ve 20:00 nezavřou, jak nařizuje nové opatření proti šíření koronaviru, a vyvěsí státní vlajku. Chtějí tak protestovat proti rozhodnutí vlády. Připojily by se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jince.

Ilustrační foto Foto: Petr Sznapka, ČTK
Ostravské restaurace chystají rebelii

„Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci ve 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my,” uvedl Jiří Janeček z podniku v Jincích. Podle něj je vláda dlouhodobě neschopná řešit danou situaci a restaurace si vybrala jako obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary, uvedl.

„Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí,” uvedl Janeček ve výzvě.

S tím souhlasí i manažer restaurace Stračena pub v Ostravě-Výškovicích Radek Bílý. „Nechápu, proč jsou obchody narvané a nám zkracují provozní dobu,” řekl. Dodal, že už docházejí síly na neustálé změny. „Nervy už máme v háji,” doplnil. Osobně iniciativu kolegů z Malého Janka podporuje.

„Líbí se mi to. Je to dobrý nápad. Proberu s majiteli, jestli se k protestu připojíme,” řekl.

My zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jinec zásadně nesouhlasíme s nařízením vlády. Uzavření restaurací a pivovarů ve...

Zveřejnil(a) Maĺý Janek - pivovar v Jincích dne Pondělí 7. prosince 2020

Zvažuje to i majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík. „Ještě jsem o tom neslyšel, ale připojil bych se. Vlajku někde seženu,” řekl. Dodal, že restaurace zkrácením doby, kdy mohou být otevřené, přišly o velkou část tržeb.

„Už nám omezili kapacitu na 50 procent. Pak nás zavřeli v deset a nyní v osm. Přes obědy ale moc nefungujeme. Lidé ve městě ještě nejsou. Většina našich hostů stále pracuje z domu,” uvedl Bavlšík.

Všechny restaurace protestovat nebudou

Ne všechny oslovené ostravské restaurace však vítají tento způsob protestu s nadšením. „Já sice jsem velkým kritikem toho, co se děje, s takovými opatřeními nesouhlasím, ale tohle si fakt nelajznu,“ řekl Jiří Vašíček, majitel ostravských restaurací Blesk v Mariánských Horách a Sport v Porubě. Dodal, že mu to nestojí za riziko, které je s porušením opatřením spojeno.

Zatímco v prvních dnech po uvolnění, ke kterému došlo minulý čtvrtek, přišlo poměrně hodně hostů, víkend už byl slabší a v pondělí a úterý tržby spadly na minimum. „Dnes jsme prodali méně poledních meníček než v době, kdy jsme měli jen výdej z okénka. Nevím, jestli je to tím, že lidé jsou teď více v obchodech, protože mají strach, že jim je zase zavřou, nebo mají skutečně strach sedět v hospodě. Je to hodně špatné,“ dodal Vašíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků