Hlavní obsah
Vizualizace Václavského náměstí Foto: Cigler Marani Architects

Oprava spodní části Václavského náměstí v Praze může začít. Hotovo má být ještě letos

Praha získala stavební povolení pro rekonstrukci dolní části Václavského náměstí. V úterý to oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Přípravné práce by měly začít již příští týden, hotovo by mělo být koncem roku.

Vizualizace Václavského náměstí Foto: Cigler Marani Architects
Oprava spodní části Václavského náměstí v Praze může začít. Hotovo má být ještě letos

Praha má od roku 2005 projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Úprava spodní části by měla podle dřívějších informací vyjít na asi 150 miliónů korun.

„Je to skvělá zpráva, která znamená, že Václavské náměstí se konečně dočká rekonstrukce. Soutěž se konala před 13 lety a následujících deset let se nestalo v podstatě nic. Přitom je všem jasné, že ta rekonstrukce je nezbytná,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Návrh úprav Václavského náměstí.

Foto: Vizualizace hl. m. Praha

Prostor pro pěší bude rozšířen a vjíždět tam budou moci pouze automobily s povolením. Prostor pro auta tak bude zúžen, ale vjezdy do budov zůstanou zachovány. Přibudou například pítka a také základna pro umisťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému.

Kromě hlavního města budou na náměstí pracovat i městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost, která opraví stoku, a také Pražská energetika, která se pustí do rekonstrukce kabeláže a jejích chráničů.

Václavské náměstí by po obnově mělo působit jednotným a kompaktním dojmem.

Foto: Cigler Marani Architects

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků