Hlavní obsah
Farma Čapí hnízdo na Benešovsku patřící do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

OLAF kauzu Čapí hnízdo komentovat nehodlá. Zatím

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se v tuto chvíli nebude vyjadřovat ke kauze dotace Evropské unie pro farmu Čapí hnízdo, jejíž vyšetřování vedl. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu v reakci na stížnost společnosti Agrofert k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování dotace.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku patřící do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
OLAF kauzu Čapí hnízdo komentovat nehodlá. Zatím

O stížnosti v úterý informoval premiér a bývalý majitel Agrofertu Andrej Babiš. Mluvčí Evropské komise nechtěla stížnost koncernu ohledně údajně nestandardního vyšetřování komentovat.

Mluvčí Mina Andreevová dodala, že Evropská komise doporučení ze závěrečné zprávy OLAF zkoumá, ale zatím není možné říci, kdy bude s analýzou zprávy hotová. Zveřejnění zprávy je podle ní záležitostí českých úřadů. Komise dosud žádost o zveřejnění nedostala, uvedla Andreevová.

Babiše kvůli 50miliónové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu.

Agrofert podal stížnost

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v úterý řekl, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakcí na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování. [celá zpráva]

Zleva Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zástupce úřadu evropského ombudsmana ve středu potvrdil, že instituce stížnost obdržela a 14. prosince rozhodla o jejím přijetí. Zdůraznil ale, že to je zatím jen formální administrativní krok, který automaticky neznamená, že úřad bude OLAF kontaktovat s žádostí o další informace. „Ombudsmanka (Emily O'Reillyová) nyní stížnost posuzuje,” dodal mluvčí.

Mluvčí OLAF v této souvislosti podotkla, že OLAF ve své závěrečné zprávě poskytl doporučení Evropské komisi a příslušným justičním orgánům v České republice a k případným dalším krokům se musejí vyjádřit tyto instituce.

Sám Babiš v úterý uvedl, že závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování nečetl. Úřad dokument před Vánocemi poskytl českému ministerstvu financí a premiér předpokládá, že materiál dostane i Agrofert, který se k němu podle něj poté vyjádří.

Vyšetřování OLAF se týkalo 50miliónové dotace, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie kvůli tomu obvinila 11 lidí, mezi nimi i premiéra Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků