Hlavní obsah
Poslanec Jaroslav Holík Foto: archiv Úsvit, Právo

Okamurův poslanec Holík slavil s Rusy obsazení Krymu, tvrdí Ukrajinci a protestují

Český poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Holík se podle ukrajinské ambasády zúčastnil oslav třetího výročí obsazení Krymu Ruskem. Úřad to v pondělí oznámil v tiskové zprávě. Ambasáda účast Holíka na akci ostře odmítla, poslanec podle ní porušil ukrajinskou legislativu, na což prý budou ukrajinské úřady reagovat. Ukrajinská diplomacie také vyzvala Poslaneckou sněmovnu, aby akci poslance „zhodnotila”.

Poslanec Jaroslav Holík Foto: archiv Úsvit, Právo
Okamurův poslanec Holík slavil s Rusy obsazení Krymu, tvrdí Ukrajinci a protestují

Ukrajinské bezpečnostní složky Holíkovi udělily pětiletý zákaz vstupu na území státu.

Holík byl podle ambasády jedním z „hrstky zahraničních politiků se sníženým prahem politické hygieny”, který se zúčastnil oslavy třetího výročí obsazení poloostrova Krym Ruskem. Podle informací ČTK nejde o schválenou poslaneckou cestu. Holík tak zřejmě navštívil Krym soukromě.

Podobně se ukrajinská diplomacie na začátku loňského roku ohradila proti cestě českých komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do oblasti Doněcku, který kontrolují proruští povstalci.

Ambasáda také uvedla, že pobyt Holíka je „dobře zdokumentový ruskými sdělovacími prostředky” a „nezůstane bez reakce příslušných ukrajinských právních orgánů”.

Ministerstvo o cestě neví

Česká vláda stejně jako celá Evropská unie obsazení Krymu Ruskem neuznává. Ministerstvo zahraničí to o víkendu připomnělo na svém twitterovém účtu. „Již tři roky spolu s ukrajinským lidem odmítáme ruskou anexi Krymu,” uvedla česká diplomacie.

Ukrajinská ambasáda tento postoj české vlády ocenila a upozornila, že Holík jedná v rozporu s ním. „Žádáme proto vedení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o zhodnocení akcí jejího poslance,” vyzval úřad.

Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová řekla, že ukrajinská strana kvůli Holíkovi Černínský palác nekontaktovala. „Na českou ambasádu na Ukrajině ani ministerstvo zahraničí se v této souvislosti nikdo neobrátil,” uvedla Valentová.

Připomněla také, že poslanci nejsou povinni své cesty hlásit. „Je to jejich záležitost a záležitost Poslanecké sněmovny,” řekla. Valentová také zdůraznila, že stanovisko české vlády k obsazení Krymu se nezměnilo.

Rusko ovládlo Krym v březnu 2014, po pádu proruského prezidenta v Kyjevě. Ve spěšně zorganizovaném referendu ruská většina obyvatelstva připojení poloostrova k Ruské federaci odsouhlasila. Anexi i legitimitu referenda většina států OSN neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků