Hlavní obsah
Do Bečvy na Vsetínsku opakovaně unikla neznámá látka (ilustrační foto) Foto: Právo

Odpadní voda v Bečvě splňovala limity, oznámila inspekce

Výsledky rozborů vzorků vody z řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, do níž před týdnem unikla kanálem vedoucím z bývalého továrního areálu Tesla Rožnov pod Radhoštěm neznámá látka, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Sdělila to mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávily kyanidy.

Do Bečvy na Vsetínsku opakovaně unikla neznámá látka (ilustrační foto) Foto: Právo
Odpadní voda v Bečvě splňovala limity, oznámila inspekce

Inspektoři ČIŽP na místo minulou středu vyjížděli na základě oznámení vodoprávního úřadu o úniku gelovité látky a úhynu několika ryb. Odebrané vzorky předali do laboratoře. „Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny,” uvedla Nastoupilová.

Valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek krátce po úniku z minulého týdne řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. „Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní,” uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.

Že byly ryby mrtvé už několik dní, potvrdil i jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček.

U stejného vyústění kanálu se objevila zpěněná hladina také v říjnu a listopadu. V případě říjnového úniku prokázaly podle ČIŽP výsledky rozborů ve vodě zvýšené množství niklu, v listopadu pak nadlimitní množství dusitanového dusíku.

Společnost Energoaqua provozující rožnovskou čističku odpadních vod už dříve připustila, že se nikl a dusitany do řeky dostaly právě kanálem z Tesly.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulou středu řekl, že kvůli únikům do Bečvy ČIŽP kontroluje 15 firem včetně chemičky Deza. Kanál z někdejší Tesly označil ministr už dříve také za možný zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté, kteří čekají na výsledky znaleckého zkoumání. Lhůta pro jeho vypracování skončí 20. prosince.

Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků