Hlavní obsah

Obamovi strávili večer v Praze v soukromí a utajení

Marně čekali fotografové a televizní štáby před pražským hotelem Hilton a restaurací U Zlaté studně do pozdního večera na první pár USA. Soukromý program manželů Obamových se nejen tajil, ale také nejspíš doznal kvůli opožděnému příletu ze Štrasburku značných změn. Podle nepotvrzených informací zůstali oba přísně střežení hosté v hotelu a odpočívali.

Obamovi strávili večer v Praze v soukromí a utajení

Boeing 747 s volacím znakem Air Force One dosedl na plochu ruzyňského letiště s půldruhahodinovým zpožděním v sobotu v 18:32. Amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho manželku následně uvítal český prezident Václav Klaus i odstupují premiér Mirek Topolánek. Obamovi pak projeli v prezidentské koloně do hotelu Hilton, kde se ubytovali. 

Skutečnost, že Obamu vítal na letišti Topolánek i Klaus, ukazuje, jak mimořádnou důležitost návštěvě čeští politici přisuzují. Přestože je Obama v Praze pouze na pracovní návštěvě a nikoli na návštěvě státní, vítali jej prezident i premiér, i když podle protokolu by ho měl vítat "jen" nižší státní představitel na úrovni ministra zahraničních věcí. Například v Londýně Obamu v úterý uvítal britský ministr financí Alistair Darling.

Topolánek i Klaus také kvůli přivítání prvního páru USA zkrátili návštěvu na summitu NATO ve Štrasburku, kde byl i Obama. Zatímco Klause provázela manželka Livie, Topolánek byl sám. 
"To, že přijede na ruzyňské letiště jak prezident republiky, tak předseda vlády, je něco naprosto zvláštního," řekl v ČT bývalý mluvčí exprezidenta Václav Havla Ladislav Špaček.

Obamův přílet provázela přísná bezpečnostní opatření. Letištní budovu obklíčily desítky policistů i vojáků a okolí věže hlídali ostřelovači, prostor monitoroval vrtulník.

Limuzína, kterou odjel z pražského letiště prezident Obama.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Limuzína, kterou odjel z pražského letiště prezident Obama.
FOTO: Michaela Říhová, Právo

Na přistávací plochu se kromě bezpečnostních pracovníků, politiků a čestné stráže dostala jen necelá stovka novinářů, kteří museli projít dvěma kontrolami totožnosti. Jejich věci kontrolovali i policejní pyrotechnici.

Když jela americká prezidentská kolona z letiště do Hiltonu, byla uzavřena Evropská třída i další  pražské ulice, jimiž Obamův v pancéřovaný cadillac projížděl.

Prezidentská kolona míří k hotelu Hilton.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Prezidentská kolona míří k hotelu Hilton.
FOTO: Michaela Říhová, Právo

Před příjezdem prezidentské kolony k hotelu policie odsunula přihlížející do zhruba šedesátimetrové vzdálenosti. Na místě byly i dva obrněné transportéry a na situaci ze střechy hotelu Hilton dohlíželo několik policejních odstřelovačů.

V neděli pronese Obama veřejný projev o odzbrojení, jde o jeho jediné veřejné vystoupení během jeho první zahraniční cesty, a zúčastní se summitu EU-USA.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků