Hlavní obsah
 

O tibetské vlajky nešlo, odmítla policie jejich cílené odstraňování

Návštěvu čínského prezidenta, kterou provázely rozmíšky jeho stoupenců i odpůrců, policie zvládla. Ve středu to po jednání kabinetu konstatovali ministři, podle nichž dílčí incidenty vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie se zároveň ohradila proti nařčením, že cíleně nařizovala sundávání tibetských vlajek, které byly jedním ze symbolů odpůrců návštěvy.

 
O tibetské vlajky nešlo, odmítla policie jejich cílené odstraňování

K sundávání tibetských vlajek z oken budov v blízkosti hotelu Hilton pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že nešlo o vlajky samotné, ale o potenciální riziko při zakrytí části oken, za nimiž se pohybovaly osoby.

„Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto,” uvedla mluvčí, podle níž odstraňovali policisté z oken v okolí hotelu nejen vlajky různých států, ale i další předměty, jako jsou noviny.

Policie vedle toho ve středu řešila i několik slovních potyček a případ, kdy dvojice cizinců s trvalým pobytem v ČR napadla dívku a přes její nesouhlas se ji pokusili zabalit do čínské vlajky. Oba podle mluvčí skončili na služebně.

Vláda: Policie obstála

Incidenty během třídenní návštěvy se ve středu zabývali i ministři. „Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla,” řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Související témata:

Ilustrační foto

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Foto: Archiv, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Daniel Herman

Foto: Petr Horník, Právo

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta vyzbrojení tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i GIBS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků