Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo

Nižší DPH na pivo nebo potraviny? Shoda v koalici není

Vládní ČSSD, hnutí ANO a lidovci se opět nedokázali shodnout na úpravě daňového systému. Hnutí ANO navrhuje snížit DPH u točeného piva, ČSSD zase u základních potravin. Koalice se k celé věci ještě vrátí.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo
Nižší DPH na pivo nebo potraviny? Shoda v koalici není

„Zatím jsme se nedohodli. Vzali jsme si čas, abychom to znovu probrali na svých poslaneckých klubech,“ informoval předseda zákonodárců ANO Jaroslav Faltýnek.

„K tématu DPH se vrátíme na dalších z koaličních rad,“ dodal šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prosazuje snížení DPH u základních potravin na 10 procent. Babiš chce zase nižší DPH u točeného piva, a to z 21 na 15 procent. Argumentuje tím, že to při zavedení elektronické evidence tržeb (EET) uleví hospodským, kteří neprodávají jídlo.

Sociálním demokratům se to však nezdá. „Je tam zajímavé zejména to zdůvodnění. Ptali jsme se, jak bychom to kompenzovali dalším. Je zjevné, že argumentace není úplně dokonalá,“ podotkl Sklenák.

Koalice se také nedokázala shodnout na valorizaci odvodů státu do zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce pravidelnou valorizaci od roku 2018 tak, aby o odvodech nemusela každý rok rozhodovat vláda. S tím nesouhlasí Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků