Hlavní obsah
Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská (na snímku z 2. listopadu 2017) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Neúspěšná prezidentská kandidátka Holovská může kandidovat do Senátu

Terezie Holovská bude dodatečně zaregistrována do doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku, vyplývá ze čtvrtečního soudního rozhodnutí. Nezávislé kandidátce vyhověl Krajský soud v Hradci Králové, u něhož se domáhala, aby Městský úřad v Trutnově její přihlášku zaregistroval. Do senátních voleb se přihlásilo devět kandidátů, jen Holovské kandidátku úřad odmítl zaregistrovat.

Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská (na snímku z 2. listopadu 2017) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Neúspěšná prezidentská kandidátka Holovská může kandidovat do Senátu

„Senát Krajského soudu v Hradci Králové dnes rozhodl o volební stížnosti v řízení o návrhu na ochranu proti odmítnutí přihlášky k registraci týkající se doplňovacích voleb do Senátu ve volebním obvodu č. 39. Soud uložil Městskému úřadu Trutnov povinnost registrovat přihlášku navrhovatelky k registraci pro doplňovací volby do Senátu,” uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Jan Kulhánek.

Přihláška Holovské nesplnila náležitosti nutné k registraci, tvrdil městský úřad. Problém byl podle úřadu v petici, v níž většina z 1133 podpisů nesplňovala zákonné náležitosti, například u podpisů chyběla úplná adresa trvalého pobytu petenta. Holovské bylo započítáno jen 622 podpisů, nutných je přitom nejméně tisíc.

Holovská v podání k soudu tvrdila, že její petice je v pořádku. Také soud nyní dospěl k závěru, že podmínku nejméně jednoho tisíce podpisů splnila. Uložil proto trutnovskému městskému úřadu, aby Holovskou pro volby zaregistroval.

O tom, že Holovskou nezaregistruje, městský úřad rozhodl 8. prosince. Soud měl na rozhodnutí lhůtu do 28. prosince. Do senátních voleb na Trutnovsku, které by se mělo uskutečnit 5. a 6. ledna, případné druhé kolo voleb 12. a 13. ledna, se přihlásilo celkem devět kandidátů.

Doplňovací volby do Senátu se v tomto obvodu konají proto, že senátor a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (za ANO) byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu automaticky zanikl. Následně Hlavatý oznámil, že o mandát senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se 24. listopadu vzdal.

O místo senátora se dále ucházejí starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS. ČSSD nominovala místostarostu Úpice Karla Šklíbu. Za Okamurovu SPD bude kandidovat majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) bude kandidovat předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany bude pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance (ODA) do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků