Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Němeček může vypsat tendr na leteckou záchranku

Vláda na středečním večerním zasedání rozhodla o dalším provozování letecké záchranky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) může vypsat výběrové řízení na šest základen. Smlouva se současnými provozovateli vrtulníků končí letos k 31. prosinci.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Němeček může vypsat tendr na leteckou záchranku

Tendr bude vypsán na čtyři roky. Poslední rok budou však soukromníci vrtulníky provozovat pouze, pokud stát nezajistí jiný provoz. Hodnota zakázky je předběžně vyčíslena na 1,2 miliardy korun.

„Je velmi podstatné, aby k 1. lednu 2017 nebyly pochybnosti, že tu bude služba zajištěna,“ zdůraznil Němeček.

Kabinet ve středu zároveň rozhodl, že dvě základny bude nově provozovat armáda a ministerstvo vnitra. Armáda bude kromě stávající základny v Plzni obstarávat i základnu v Českých Budějovicích. Ministerstvo vnitra, které zajišťuje Prahu a střední Čechy, přibere základnu v Brně. Nyní osm z deseti základen provozují soukromé firmy.

Materiál vláda několikrát odložila

Němeček má také do letošního srpna předložit analýzu o tom, kdo by mohl leteckou záchranku provozovat po roce 2019.

Než vláda materiál schválila, několikrát ho odložila. Problémem byla například cena tendru, která vadila především ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Kabinet také řešil, zda se služba převede částečně na stát, nebo zůstane v rukou soukromých firem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků