Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Některé obce mohou zmizet, vnitro chce vsi s prázdnými kandidátkami sloučit s jinými

Ministerstvo vnitra plánuje rušit obce, kde lidé dlouhodobě nechtějí kandidovat do zastupitelstva, nedaří se tam sestavit kandidátky a vedení obce se musí ujmout správce vybraný ministerstvem. Úřad by chtěl v takovém případě obec sloučit s jinou.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Některé obce mohou zmizet, vnitro chce vsi s prázdnými kandidátkami sloučit s jinými

S odkazem na připravovanou koncepci veřejné správy o tom informuje server iROZHLAS.cz. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu, že úřad nepočítá s významnou redukcí počtu obcí nebo s jejich plošným slučováním.

„Mohlo by jít především o obce, kterým se z nějakých důvodů nedaří sestavit žádnou kandidátní listinu pro termín řádných komunálních voleb. Dlouhodobé řešení přes správce obce nelze považovat za systematické,“ uvedl.

Se slučováním obcí souhlasil podle serveru Svaz měst a obcí. Proti je naopak Sdružení místních samospráv, podle něhož by měl stát hledat jiné řešení. Například snížit počet zastupitelů tam, kde se nedaří naplnit kandidátky.

Zájem lidí kandidovat v komunálních volbách se dlouhodobě snižuje. V roce 2018 se o místa obecních zastupitelů hlásilo 216 000 zájemců, o čtyři roky dříve jich bylo o 17 000 víc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků